CSW
sztuka na spad

KALENDARIUM POLSKA

Do 30 listopada 2013. Orońsko. Centrum Rzeźby Polskiej. "Magdalena Abakanowicz – Retrospektywa”. Dziś znana jako rzeźbiarka, swą aktywność artystyczną zaczynała Abakanowicz od kolorowych gwaszy i akwareli, w których w fantazyjny sposób przetwarzała motywy zaczerpnięte z królestwa fauny i flory. Prace te były wynikiem uczęszczania do pracowni malarskiej Marka Włodarskiego. Abakanowicz zawsze marzyła o realizacjach przestrzennych, jednak ze względu na rzekomy brak „wyczucia formy” nie została przyjęta do pracowni rzeźbiarskiej. Szybko odeszła od myślenia o tkaninie jako dwuwymiarowej dekoracji – jej formy zaczęły być przestrzenne. Wkrótce zaczęła korzystać także z innych materiałów jak: aluminium, drewno, brąz. W tym ostatnim artystka odlewała swoje „Tłumy”, z których najliczniejszy zbiór znajduje się w poznańskim Parku na Cytadeli („Nierozpoznani”). Także w Orońsku prace rzeźbiarki zostaną pokazane w plenerze – na terenie parku krajobrazowego.

Do 30 listopada 2013. Łódź. MGS, Re:Medium. Włodzimierz Cygan, "Po-Światy". Wystawa towarzysząca 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2013. Wystawa jest wynikiem doświadczeń artysty, związanych z włączeniem do klasycznie tkanego gobelinu elementu technologicznej nowości w formie włókien optycznych. Prace zaprezentowane na wystawie w większości wykonane zostały w ostatnich 3 latach i są efektem najnowszych zainteresowań zmierzających do połączenia wartości tradycyjnych z nowymi technikami aranżacji wnętrz.

Do 3 listopada 2013. Łódź. Centralne Muzeum Włókiennictwa. 14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2013. W tegorocznej edycji udział bierze 131 artystów z 50 krajów. Na wystawie prezentowane są prace różnorodne, od klasycznych przyściennych po formy przestrzenne czy wręcz instalacje; od ciężkich gobelinów po lekkie ażury; od form figuralnych, przedstawiających - po różnego typu abstrakcje. Łódzkie triennale jest najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną tkaninę. W dotychczasowych 13 edycjach, od 1972 r. swoje dzieła miało okazję zaprezentować już ponad 1000 artystów z 68 krajów.

Do 29 września 2013. Kraków. Muzeum Narodowe, Kamienica Szołayskich. "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900". Wystawa prezentująca najlepszą sztukę polską około 1900 roku w odnowionych wnętrzach Kamienicy Szołayskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, w mieście-stolicy sztuki przełomu XIX i XX wieku. Tytuł ekspozycji odnosi się do niesłabnącej popularności sztuki tamtego okresu, mimo że wydawać by się mogło, iż powiedziano o niej już wszystko. Wystawa w wielu salach zaprezentuje dzieła najwybitniejszych artystów „sztuk czystych” epoki a także wybitne, nieczęsto wystawiane „sztuki piękne i użyteczne” – przykłady prac z innych dyscyplin, które tak imponująco rozkwitły u schyłku XIX wieku.

Do 15 września 2013. Toruń. CSW Znaki Czasu. Heinz Cibulka / W rytmie światła i mroku. Wystawa W rytmie światła i mroku prezentuje prace pochodzące z różnych okresów aktywności Heinza Cibulki: poczynając od współuczestnictwa w akcjach Rudolfa Schwarzkoglera i Hermanna Nitscha, poprzez wczesne obiekty i asamblaże, typowe dla artysty „obrazowe poematy” (kombinacje czterech fotografii z motywami charakterystycznymi dla Austrii, Europy, Afryki, Azji i Ameryki), kończąc na najnowszych wielkoformatowych cyfrowych kolażach oraz pracach multimedialnych. Heinz Cibulka urodził się w 1943 r. w Wiedniu. Od 1972 r. tworzył cykle fotograficzne, poematy obrazowe, obiekty i asamblaże, cyfrowe kolaże fotograficzne i różnorodne prace multimedialne we współpracy z innymi artystami. W latach 1980-2010 wraz z Magdaleną Frey dokumentował większość akcji Hermanna Nitscha. W latach 1989- 2002 zorganizował różnorodne wydarzenia we FLUSS – Lower Austrian Photo Initiative (Wolkersdorf, Austria). W latach 1997-1998 pełnił funkcję profesora wizytującego w dziedzinie fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Patronat Artluka. 

Do 8 września 2013. Wrocław. Muzeum Architektury. „Korespondaż”. Wystawa ta to historia niezwykłej korespondencji. Jiří Kolář zmarł dziesięć lat temu. Określany jako genialny samouk, eksperymentator wyrosły z XX-to wiecznych awangard, niezłomny poszukiwacz nowych form wyrazu. Uznawany jest za jednego z prekursorów rozwiązań grafiki komputerowej. Wystawiał swe prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach na całym świecie, Wygrał Biennale w Sao Paulo, trzykrotnie miał samodzielne wystawy w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Podczas pobytu na emigracji próbowano skazać go na zapomnienie i wymazać jego sztukę z historii rodzimej kultury. Jiří poznał Béatrice Bizot pod koniec lata 1986 roku w normandzkim Etretat, dokąd wraz z żoną został zaproszony przez francuskich przyjaciół. Już na pierwszym spotkaniu zaproponował wymianę korespondencji. Niebawem przesłał również maszynopis „umowy”, zgodnie z którą ich pisemny dialog miał trwać dzień po dniu, przez okrągły rok. W wypadku widokówek adresowanych do Béatrice Bizot mamy do czynienia zarówno z listami obrazkowymi, jak i swoistym dziennikiem wizualnym. Ich kontakt nie skończył się po ustaniu tej ustanowionej pisemną umową wymiany listów. Wystawa zorganizowana została przez Galerię Miejską we Wrocławiu przy współpracy Galerii Narodowej w Pradze. Patronat Artluka. www.galeriamiejska.pl

Do 1 września 2013. Poznań. Art Stations. "Erna Rosenstein. Organizm". Tytułowy Organizm to obraz Erny Rosenstein z 1968 roku, przedstawiający wnętrze ciała, a zarazem maszynę. To organizm-mechanizm: dyskretny, kobiecy, ale i drapieżny. Artystka zapowiada wątki feministyczne, które pojawiły się w późniejszej sztuce kobiet, mówi o cielesności, zmysłowości, ale i obcości „tego co kobiece” w kulturze. Rosenstein, dorastając i kształtując się w dobie modernizacji lat 30., w przededniu Zagłady, doskonale znała doświadczenie obcości, tego co l’abject. 

Do 31 sierpnia 2013Kielce. Muzeum Zabawek i Zabawy. "Zabawki fantazją malowane". W Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie znajduje się kolekcja zabawek pochodzących z „Warsztatów Krakowskich”. Było to stowarzyszenie zawodowe o typie spółdzielczym, które działało przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie w latach 1913-1926. Przedmioty tam powstające nawiązywały w treści, formie i zdobieniu do polskiego folkloru, szczególnie krakowskiego. Z warsztatami związani byli tacy twórcy jak Zofia Stryjeńska,Wojciech Jastrzębowski, Antoni Buszek. Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań edukacyjnych związanych z tematem wystawy. 

Do 18 sierpnia 2013. Sopot. Zatoka Sztuki, ogrody Hotelu Grand. Sopot Art & Fashion Week. W niecodzienny sposób będzie ono łączyło świat mody z nieco trudniej przystępnym światem sztuki. Strefa mody będzie ulokowana w samym sercu Sopotu - przy wejściu na molo, strefa sztuki będzie działała w pobliskich, równie prestiżowych lokacjach - Zatoka Sztuki, ogrody Hotelu Grand. 

Do 18 sierpnia 2013. Gdańsk. CSW Łaźnia. Konrad Smoleński, "S.T.R.H. (Stones That Rest Heavily)". Indywidualna wystawa Konrada Smoleńskiego, jednego z najciekawszych artystów polskich młodego pokolenia, który w tym roku reprezentuje Polskę podczas 55. weneckiego Biennale Sztuki pokazując wystawę indywidualną w Pawilonie Polskim. Instalacja składa się z wykonanych w dużej skali obiektów generujących w odstępach czasu dźwięk w bardzo niskich zakresach rozwijający się od niemal niesłyszalnych ciśnień akustycznych po silne wibracje przestrzeni (ciała widza, ścian). 19 sierpnia 2013, dzień po zamknięciu wystawy organizatorzy zapraszają na demontaż, spotkanie z artystą i promocję książki S.T.R.H. Zamknięciu wystawy będzie również towarzyszył dwudniowy uliczny sound bombing zespołu BNNT łączącego w swych działaniach muzykę i sztuki wizualne. 

Do 14 sierpnia 2013. Katowice. Galeria Szyb Wilson. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej Art Naif Festiwal. Festiwaljest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Eko-Art. Silesia oraz francuskiego stowarzyszenia FIVAN (Festival International de Verneuil d’Art Naif). Dzięki współpracy Moniki Pacy i Jacques’a Dubois od 2008 roku jest organizowane to jedyne takie wydarzenie w Polsce i aktualnie największe w Europie. W lecie 2013 roku w katowickiej Galerii Szyb Wilson już po raz szósty zagoszczą dzieła najwybitniejszych malarzy naiwnych z całego świata. Wszyscy artyści zostali zaś poproszeni o namalowanie obrazu wykorzystującego motyw tanga, utworzą one osobną ekspozycję.

Do 11 sierpnia 2013. Warszawa. Muzeum Rzeźby w Królikarni. Iza Tarasewicz, "Clinamen". Tytułowe Clinamen pochodzi z atomistycznej teorii Lukrecjusza i oznacza spontaniczne oraz nieprzewidywalne odchylenia w ruchu cząsteczek wywołujące zderzenia atomów. Iza Tarasewicz i Post Brothers stworzyli w Królikarni wystawę, na której wzajemnie oddziałują na siebie prace artystki i obiekty wydobyte z magazynów Muzeum Narodowego. 

Do 4 sierpnia 2013. Łódź. Muzeum Sztuki, ms1. Cezary Bodzianowski, "To miejsce nazywa się Jama". Wystawa Cezary Bodzianowski. To pierwsza muzealna retrospektywa jednej z najbardziej oryginalnych postaci współczesnej sceny artystycznej. Cezary Bodzianowski obecny na tej scenie od połowy lat dziewięćdziesiątych, dał się poznać przede wszystkim jako autor na ogół drobnych, niekiedy ledwo zauważalnych interwencji, na krótką chwilę zaburzających naturalny bieg codziennego życia i wprowadzających weń element absurdalnej, anarchizującej poezji. Ekspozycja będzie stanowić pierwszą próbę podsumowania dotychczasowego dorobku artysty. 

1-3 sierpnia 2013. Szczecin. 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2. 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Festiwal porusza problemy sztuki współczesnej kierując, się co roku nową myślą przewodnią. Dwie pierwsze edycje zrealizowano w formule Festiwalu Sztuki Kreacyjnej, a kolejne jako Festiwal Sztuki Wizualnej. Dotyczyły one m.in. takich tematów jak: pamięć, sacrum profanum, przestrzeń, glamour, paradise czy apocalypse. Każda edycja festiwalu to inne spojrzenie na dziedziny sztuki współczesnej, nowatorskie i premierowe projekty artystyczne, realizacje o charakterze społecznym i edukacyjnym. Podczas 8 edycji festiwalu Szczecin odwiedziło wielu artystów m.in.: Karim Rashid, Peter Greenaway, EVA & ADELE, AES+F, Sissel Tolaas, David Cerny, Marc Tamschick, Carlo Ratti, Gregor Schneider czy Zbigniew Rybczyński. W roku 2013 Festiwal swoim zakresem obejmie projekty kuratorskie, w ramach których prezentowane będą działania oraz prace artystów, w różny sposób interpretujących pojęcie Genesis. Kuratorkami wystawy głównej są Delfina Piekarska oraz Monika Kozioł z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Patronat Artluka. www.inspiracje.art.pl

Do 31 lipca 2013. Gliwice. Czytelnia Sztuki. "Wilhelm von Blandowski, 1822-1878. Niespokojne odbicie". Wilhelm von Blandowski żył w latach 1822–1878. W 1862 roku założył w Gliwicach, swoim rodzinnym mieście atelier; działało ono do 1868 roku. W Muzeum w Gliwicach zachowały się dwa albumy, zawierające trzyletnią produkcję von Blandowskiego, w sumie 1313 zdjęć. Blandowski, co typowe dla zakładów fotograficznych tego okresu, tworzył głównie portrety zapewne przeznaczone na sprzedaż. Zachowały się też wspaniałe pejzaże, świadczące o wielkim talencie fotografa a także niepokojące ujęcia o charakterze reportażowym i zdjęcia atelier fotografa. 

Do 21 lipca 2013. Lublin. Open City/Otwarte Miasto 2013. Festiwal Sztuki w przestrzeni Publicznej. Lubelski Festiwal to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej i największa tego typu wystawa na wschodzie Polski. Główną ideą Festiwalu jest uwolnienie działa sztuki od sterylnej i pozbawionej kontekstu przestrzeni muzeum, na rzecz zmiennego otoczenia miasta. W czterech edycjach uczestniczyło ponad 60 twórców i grup artystycznych zarówno z Polski i Europy. Powstało wiele ważnych i ciekawych dzieł dotykających Lublina w rozmaitych aspektach, poczynając od struktury miasta i jego architektury przez relacje społeczne, narodowościowe i polityczne aż po kontakty międzyludzkie. Tegoroczna 5. edycja Festiwalu Open City gromadzi ponad 20 artystów z całego świata.

Do 19 lipca2013. Lublin. Galeria Gardzienice. "Henryk Musiałowicz - Odnowa; Maciej Cieślak - Od nowa.” Wystawa jest nowatorskim projektem artystyczno-dokumentalnym. Opowiada historię jednego z najważniejszych polskich artystów Henryka Musiałowicza, widzianego obiektywem Macieja Cieślaka, laureata nagrody National Geographic w 2010 r.  Na wystawie zaprezentowany zostanie duży zbiór rzeźb i obrazów Henryka Musiałowicza, i przeplatać się one będą z dokumentem fotograficznym opowiadającym w nietuzinkowy sposób o życiu i twórczości artysty. Wystawa odsłania kulisy powstawania wielu dzieł, ale także realia funkcjonowania artysty i sztuki w obecnym świecie i społeczeństwie. Ponadto zdjęcia wzbogacone będą o niezwykłe akcje i działanie przestrzenne Macieja Cieślaka.

Do 12 lipca 2013. Poznań. Galeria Miejska Arsenał.„Mum, I just really need to focus on my art right now”. Wystawa dyplomowa realizowana w ramach specjalności Strategie Kuratorskie i Promowanie Kultury, Wydział Edukacji Artystycznej, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Kuratorzy wystawy: Aurelia Nowak, Ewelina Piguła, Maciej Stachowiak: Jakie jest pokolenie urodzone w latach 80.? Zastanawiając się nad kierunkami, w których podąża sztuka najnowsza, organizatorzy wystawy chcą podsłuchać i podpatrzeć, jak twórcy generacji 80. poszukują swojego miejsca we współczesnej rzeczywistości, co mówią o sobie i otaczającym nas świecie. 

Do 7 lipca 2013. Szczecin. Galeria 111. "Urszuli Broll akwarele geometryczne (1963-2013)". Artystka to nestorka polskiego malarstwa, współtwórczyni neoawangardy lat powojennych i legendarna postać katowickiego środowiska artystycznego. To w jej pracowni malarskiej powstała grupa ST-53. Z osobą i twórczością Urszuli Broll związane są wielkie postaci ówczesnego życia intelektualnego i artystycznego, m.in. Konrad Swinarski, Zdzisław Beksiński, Henryk Waniek, Stanisław Fijałkowski, Ryszard Krynicki, Tadeusz Kantor, Andrzej Wajda i Julian Przyboś. Akwarele geometryczne Broll tworzy od wczesnych lat 60., są one swoistą marką autorki. Pierwsze prace powstały pod wpływem teorii Władysława Strzemińskiego, duchowego patrona grupy ST-53. Urszula Broll po raz pierwszy wystawiła się w Szczecinie w 1957 roku razem z warszawskimi twórcami związanymi z galerią Krzywe Koło. 

20 czerwca 2013. Toruń CSW Znaki Czasu. I Spotkanie Naukowe NEURO-HISTORIA SZTUKI? - w programie międzynarodowa konferencja naukowa, warsztaty, panele dyskusyjne z udziałem wybitnych badaczy specjalizujących się w neuronaukach. Neuro-historia sztuki to awangardowa perspektywa stworzona przez Johna Oniansa w 2008 roku, polegająca na włączeniu rozumienia pewnych mechanizmów neuronalnych do interpretacji dzieł sztuki. W ramach imprezy organizowanej przez Zakład Muzealnictwa Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych, Zakład Kognitywistyki i Epistemologii Wydziału Humanistycznego UMK, CSW „Znaki Czasu” oraz HAT Center w Poznaniu, odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem polskich badaczy specjalizujących się w neuronaukach (W. Duch, D. Folga-Januszewska, P. Podlipniak, T. Komendziński i A. Jelewska), który otworzy wykład twórcy pojęcia – prof. Johna Oniansa. Patronat merytoryczny nad imprezą objęli: Polski Komitet Narodowy ICOM, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Patronat Artluka.

19 - 20 czerwca 2013. Warszawa. Teatr Palladium, ul. Złota 9. Jesus Christ Superstar. Są takie tytuły w repertuarze światowego teatru muzycznego, których nie sposób pominąć, , które prowokują do myślenia, skupienia i skrajnych emocji. Wielkie dzieło mistrza gatunku sir Andrew Lloyda Webbera z 1970 roku od samego początku wzbudzało sensacje i ogromne kontrowersje, premierze na Broadwayu i w Londynie towarzyszył skandal. Odwaga z jaką duet Webber i Rice (autor libretta) zderzył biblijny temat Pasji z estetyką muzyki współczesnej stanęła na drodze ówczesnego światopoglądu. Przeniesienie tematu na scenę sprawiło, że pewne sacrum zostało sprowadzone do sfery profanum, aby skonfrontować człowieka na równi z Bogiem i pokazać tym samym odwieczną prawdę skrytą w mistycyzmie postaci Chrystusa. Inscenizacja i reżyseria; Antoniusz Dietzius, przygotowanie wokalne solistów i chóru; Izabela Tomaszewska, choreografia; Anna Gwarek, scenografia;Elżbieta Kossakowska oraz zespół Śródmiejskiego Teatru Muzycznego. Patronat Artluka. Więcej na: facebook.pl/projekt.proscenium, www.mdk.waw.pl , www.teatrpalladium.com

14 – 23 czerwca 2013. Warszawa. Galeria Turbo. Ogólnopolska Niezależna Wystawa Studencka "Granice Rysunku". Jest to kontynuacja projektu "Granice", który w zeszłym roku obejmował obszary rzeźby i cieszył się dużym zainteresowaniem. Na wystawie będzie można zobaczyć prace studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz absolwentów z ostatnich czterech lat, a także studentów i absolwentów innych kierunków artystycznych. Stanowi ona kontynuację ubiegłorocznego projektu zrealizowanego pod hasłem „Granice Rzeźby”, Głównym celem wydarzenia jest przedstawienie szerszej publiczności tego, co dzieje się współcześnie w pracowniach polskich akademii sztuk pięknych i innych uczelni artystycznych. Chociaż na akademiach rysunek wciąż stanowi podstawę w przygotowaniu projektów artystycznych lub ćwiczenie w doskonaleniu warsztatu artystycznego, coraz częściej pojawiają się projekty nowatorskie, wykonane przy użyciu tej techniki, które wychodzą poza tradycyjny rysunek, na przykład umieszczając go i formując w przestrzeni trójwymiarowej. Patronat Artluka.

APEL. W tej chwili bez terminu. Bydgoszcz. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowuje wystawę monograficzną Karola Mondrala (1880-1957), grafika i malarza oraz pedagoga związanego m.in. ze środowiskiem artystycznym dwudziestolecia międzywojennego w Bydgoszczy (w latach 1921-1932). Ekspozycja będzie pierwszą tak pełną prezentację dzieł artysty, którego twórczość po raz ostatni była przedstawiona na wystawie w 1959 roku. Planowana wystawa będzie obejmowała grafikę artystyczną, ekslibrisy, nieliczne zachowane rysunki i obrazy oraz sporadycznie wykonywane rzeźby. Muzeum zwraca się z prośbą o udostępnienie materiałów związanych z Karolem Mondralem oraz informacje o jego pracach. Informacje można przesyłać na adres: barbara.chojnacka@muzeum.bydgoszcz.pl

Do 30 czerwca 2013. Łódź. Muzeum Sztuki w Łodzi, ms2. "Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm". Prace największych artystów XX wieku, m.in. Pabla Picassa, Wassily'ego Kandinskiego, Paula Klee, Pieta Mondriana, Mariny Abramović i Louise Bourgeois. Na trzech piętrach Muzeum wystawionych zostanie 350 dzieł, ponad sto z nich będzie można zobaczyć w naszej części Europy po raz pierwszy.

Do 2 czerwca 2013. Gdańsk. CSW Łaźnia. "Polityko: nie lubię cię, ale to ty mnie kochasz". Jaką rolę zajmuje sztuka w procesie społecznej transformacji? Czy artyści są towarem pierwszej potrzeby w tworzeniu społecznych reprezentacji i polityce widzialności. Wystawa, zainspirowana linijką z tekstu piosenki kubańskiej, punkrockowej grupy „Porno para Ricardo”, dotykać będzie zagadnień dziedzictwa ideologii socjalizmu oraz stawiać pytania, w jaki sposób jego idee zostały wchłonięte i rozmyte przez kapitalizm. Wystawa powstanie w oparciu o prezentacje prac artystów z Kuby, Hiszpanii i Polski. Prace analizować będą społeczne skutki przemian.

Do 2 czerwca 2013. Toruń. CSW Znaki Czasu. "Cuda niewidy". W 1993 roku dyplomowa kolekcja Husseina Chalayana ujrzała światło dzienne. I to dosłownie. Absolwent prestiżowego Central Saint Martins zaprezentował bowiem ekshumowane kreacje, które jeszcze na kilka miesięcy przed oficjalnym pokazem spoczywały zakopane głęboko w ziemi. Napuszonemu światu mody zostały przypomniane pojęcia dekonstrukcji, rozkładu i przypadku. W poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań brytyjski projektant nie waha się sięgać po niekonwencjonalne metody tworzenia oraz najnowsze technologie. Świadczą o tym zarówno tuniki inkrustowane diodami LED i zmechanizowane gorsety, jak również rzeźby i instalacje eksponowane m.in. w londyńskiej Tate Modern czy w Contemporary Art Museum w Tokio. Wielopoziomowej praktyce Chalayana, a także innych artystów, których działalność wykracza poza konstrukcję ubioru, poświęcona jest wystawa „Cuda niewidy” w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Autorytet, warsztat oraz nowatorstwo Husseina Chalayana pozwoliły kuratorce Dobrili Denegri uczynić zeń najważniejszą postać toruńskiej wystawy. Pozycję tego projektanta z pewnością umocnił na płaszczyźnie sztuk plastycznych film „Absent Presence”, którym reprezentował Turcję na Biennale w Wenecji w 2005 roku. Jego najbliższa projekcja odbędzie się właśnie w CSW. Biologia, genetyka, architektura, robotyka – dziedziny, którym od lat bacznie przygląda się Chalayan – z czasem stały się źródłem, z którego zaczęli czerpać twórcy młodego pokolenia. Artyści: Hussein Chalayan, Bogomir Doringer, Naomi Filmer, Kim Hagelind, Tomoko Hayashi, Ruth Hogben, Mina Lundgren, Yuima Nakazato, Minna Palmqvist, Ana Rajcevic, Marloes ten Bhömer, Emilia Tikka, Iris van Herpen,  Daniel Widrig, Anna-Nicole Ziesche. Kuratorka: Dobrila Denegri. Współpraca: Linda Loppa, dyrektor Polimoda, Florencja / Kaat Debo, dyrektor MoMU – Fashion Museum, Antwerpia / Helena Hertov, założycielka Fashionplay, Sztokholm / Annemartine van Kesteren, kuratorka Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam / Stefan Siegel, założyciel NOT JUST A LABEL, Londyn.

Do 26 maja 2013. Zielona Góra. Muzeum Ziemi Lubuskiej. Bogusław Strzegowski, "Szklane Domy".

Do 7 maja 2013. Katowice. Galeria Pusta Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Waldemar Jama, "Fotografia..." Waldemar Jama urodził się w 1942 roku. Ukończył ASP w Poznaniu. Od 1973 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, a także zbiorowych m.in. Polska sztuka kreacyjna(1973-1975) w Chalon sur Saone, Tokio i Essen; Fotografowie europejscy w 1985 roku w Berlinie czy Polska fotografia intermedialna lat 80-tych w 1988 roku w Poznaniu. Otrzymał stypendia artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki w dziedzinie fotografii w 1981 i 1998 roku. Autor cykli fotograficznych: Wizerunki , Fantomy, Podróże, Auschwitz, Niebo, Gry wojenne, Śląskie rydwany. Obecnie w katowickiej ASP prowadzi zajęcia z fotografii.
Artysta na wystawie w galerii Pustej przedstawi nowy cykl swoich prac, serię „Bellmeriada” i „Puszka Pandory”, nigdy dotąd nie wystawianą.

Do 5 maja 2013. Poznań. Art Stations. "Performer. Wystawa, Film, Sztuka, Życie". Performer” to przedsięwzięcie szczególne, wystawa artysty – Oskara Dawickiego, a jednocześnie łącząca różne dyscypliny – sztukę, film i literaturę – opowieść o nim samym jako postaci fikcyjnej. Tytułowy performer, alter ego Dawickiego, pojawia się tu w różnych wcieleniach, również w towarzystwie zaprzyjaźnionych artystów oraz prac z Kolekcji Grażyny Kulczyk, nieustannie badając granice między dziełem sztuki a rzeczywistością. Oskar Dawicki urodził się w 1971 roku na Kociewiu. Posługuje się metodami sztuki konceptualnej i performansu, aby reaktywować postromantyczną figurę twórcy zarażonego egzystencjalnym bólem istnienia. Uprawia ponowoczesne dzieło totalne, w którym sztuka i życie zlewają się w jedno: ciąg mniej lub bardziej spektakularnych klęsk i drobnych codziennych porażek prowadzących do ostatecznej wielkiej przegranej – śmierci. Dawicki przyjmuje rolę ironisty i iluzjonisty, wdziewa nieco przymałą i wyblakłą brokatową marynarkę, by zaczarować na krótką chwilę publiczność swoim przewrotnym poczuciem humoru i cierpkim sceptycyzmem. (...) Zwieńczeniem wystawy będzie przedpremierowy pokaz filmu „Performer” w Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, podkreślający zaangażowanie fundacji w produkcję filmu, ale też oryginalną formułę wystawy jako swoistego rozwinięcia planu filmowego i zarazem dopełnienie historii opowiadanej na ekranie. (Łukasz Gorczyca, kurator)  

Do 5 maja 2013. Łódź. Muzeum Sztuki. "Themersonowie i awangarda". Także artyści: Jankel Adler, Raoul Hausmann, Jarosław Kozłowski,  Wojciech Puś i Kurt Schwitters. On – pisarz, artysta i kompozytor. Ona –  malarka, ilustratorka książek, scenografka. Franciszka i Stefan Themersonowie zajęli się wspólnym tworzeniem filmów eksperymentalnych i należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych w polskiej sztuce XX wieku. Wystawa ukaże charakter współpracy między dwojgiem artystów, którzy w latach 30. ubiegłego stulecia zaproponowali, w kontekście polskim, unikalną i bezprecedensową formułę filmu eksperymentalnego. Łącząc poetykę fotomontażu z lirycznym wymiarem kadru filmowego, Themersonowie wyprzedzili o kilkadziesiąt lat doświadczenia artystów spod znaku nowych mediów. Podkreślając różnorodność wątków twórczości Themersonów, wystawa ujawni korespondencje między ich pracami, a wybranymi pracami przedstawicieli pierwszej awangardy i sztuki współczesnej. Zamierzeniem projektu jest przybliżenie współczesnym odbiorcom idei awangardy w rozumieniu Themersonów. Idea ta kojarzyła ich prace z funkcją wypracowywania środków służących osiągnięciu stanu jedności doświadczenia zmysłowego i aktywizacji możliwości intelektualnych odbiorcy. Program ten realizowali w ramach poszukiwań o charakterze intermedialnym, badających korespondencje między przekazami artystycznymi, formułowanymi za pomocą różnego rodzaju mediów: fotogramu, rysunku, obrazu malarskiego, tekstu literackiego. Modelem i stałym punktem odniesienia dla tych praktyk był film, pojmowany przez Themersonow jako medium dopuszczające różnorodność procedur obrazotwórczych oraz wyposażone w funkcję stymulatora procesów wyobraźni. Zaproponowana przez Themersonów poszerzona formuła filmu kojarzy twórczość artystyczną z funkcją umożliwiania dostępu do rzeczywistości – odzyskiwania „rzeczywistości rzeczy”, przesłoniętej przez języki polityki oraz ideologii. W obliczu doświadczeń wojennych kojarzyli oni ducha awangardowej rebelii ze sprzeciwem wobec wszelkich przejawów konserwatyzmu i instrumentalnie pojmowanej racjonalności. Twórczość Themersonów uznać można zatem za uogólnienie idei klasycznej awangardy, próbę jej ocalenia i zaszczepienia w nowym kontekście historycznym – zdewastowanym krajobrazie kulturowym powojennej Europy. Wystawa obejmować będzie projekcje ocalałych filmów Franciszki i Stafana Themersonów: „Przygoda człowieka poczciwego” (1937), „Calling Mr. Smith” (1943) oraz „Oko i ucho” (1944-45), związane z twórczością filmową kolaże i fotogramy Stefana Themersona. Ponadto będzie można zobaczyć bogaty wybór prac rysunkowych i malarskich Franciszki Themerson oraz zrealizowane wspólnie przez Franciszkę i Stefana publikacje wydawnictwa Gaberbocchus Press. Ujawnimy również pokrewieństwa między postawami Themersonów, a postawami innych artystów, kojarząc ich prace z pracami m.in. Jankela Adlera, Raoula Hausmanna i Kurta Schwittersa. Dopełnieniem projektu będą dwie prace współczesne – Jarosława Kozłowskiego i Wojciecha Pusia. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji: Muzeum Sztuki w Łodzi, Sprengel Museum w Hanowerze, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Themersons Archive w Londynie, Ubu Gallery w Nowym Jorku, Israeli Museum w Jerozolimie, Fundacji Signum, kolekcji prywatnych we Francji i w Polsce.

Do 28 kwietnia 2013.Warszawa. Muzeum Łazienki Królewskie. "Bacciarelli i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta".

Do 26 kwietnia 2013. Katowice. Rondo Sztuki. Ryszard Czernow, "Świat z cegieł". Mówi artysta: ”Kiedy długo mieszkamy w jakimś miejscu, to z czasem, w wyniku monotonii codziennego oglądania tych samych widoków, zatracamy wrażliwość widzenia otaczającego nas świata. Codzienna rutyna zaciera w nas świeżość spojrzenia, jaką mamy znalazłszy się w nowym otoczeniu. Śląsk nie jest dla mnie nowym miejscem, aby jednak zacząć rozumieć to miejsce, potrzebowałem dużo czasu. W miarę upływu lat Śląsk stawał się dla mnie coraz bardziej fascynujący. (…) Śląsk jest dla mnie przede wszystkim magiczny. Teraz, kiedy wygaszono jego wielkie piece, umiera jego stare industrialne serce. Na scenie wielkiego spektaklu historii, który rozgrywał się tu w przeszłości, pozostały jedynie resztki dawnych, nierozebranych jeszcze do końca dekoracji. (…) Z niechęci do oglądania nowego, jałowego i pustego świata z dominującym blichtrem marketów – zrodziła się moja potrzeba cofnięcia się w czasie, do przełomu XIX i XX wieku. Był to dla Śląska okres wielkich przemian. Rodziły się i upadały fortuny wielkich śląskich przemysłowców. To wtedy powstał swoisty świat z cegieł. Tropem, który skutecznie zaczął mnie wieść przez minione dziesięciolecia, stała się właśnie ceglana architektura. To ona, jak genetyczny kod, najtrwalej przechowała widoki z przeszłości(...)”.

Do 19 kwietnia 2013. Gdańsk. Gdańska Galeria Miejska 1. Cecily Brennan, "Naznaczenie / Marked". „Podczas pierwszej indywidualnej wystawy w Polsce, Cecily Brennan pokaże trzy swoje prace wideo. Ze względu na bardzo wysoki ładunek emocjonalny każdej z nich, żeby zapewnić oglądającym możliwość absolutnego skupienia, zdecydowałyśmy się zaprezentować je pojedynczo, jedną po drugiej: ‘Unstrung’ (09.03 - 24.03.) ‘Black Tears’ (26.03 - 07.04) i ‘Melancholia’ (09.04 - 19.04). Każda z tych prac w inny sposób podejmuje wspólny temat, który artystka nazywa ‘naznaczeniem/marked’. Tytułu ten najkrócej można zdefiniować jako badanie cielesności psychicznej - czyli ograniczenia jakie narzuca nam właśnie cielesność, związany z nią fizyczny ból i cierpienie, a potencjalność przekroczenia tej bariery, które umożliwia nam psychika albo wręcz przeciwnie pogłębienie tego ograniczenia poprzez traumę czy depresję. (…) Prace Cecily Brennan czerpią z różnych nurtów, między innymi psychoanalizy, feminizmu, wychodząc równocześnie poza nie i ukazując złożoność człowieczeństwa in toto”. (Iwona Bigos, kuratorka)

Do 17 kwietnia 2013. Szczecin. Muzeum Narodowe. "Figura. Sztuka 1. połowy XX wieku ze zbiorów MNS". Poszczególne wątki narracji wystawy „Figura” ukazują charakter zbiorów rzeźby statuarycznej i portretowej pierwszej połowy XX wieku. Przestrzenny, wielowymiarowy, plastyczny – także w przenośnym znaczeniu tych słów – wizerunek człowieka, utrwalony przez generacje rzeźbiarzy najsilniej związanych z okresem dwudziestolecia międzywojennego, dopełniają dzieła malarskie. Spośród bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w  Szczecinie wybrano jednak tylko takie obiekty, które w trojaki sposób nawiązują do pojęcia rzeźby: na poziomie ikonograficznym, gdy dokumentują oblicze jej twórcy lub stanowią jej płaszczyznowy widok; na poziomie formalnym.

Do 14 kwietnia 2013. Warszawa. Muzeum Literatury. "Władysław Sebyła. Nokturn†1940". Celem projektu jest przywrócenie naszej pamięci sylwetki wybitnego, wszechstronnego (poeta, muzyk, malarz), artysty, który podzielił los ponad 20 tysięcy polskich jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu. Muzeum Literatury jako jedyna placówka w kraju posiada unikatowy zbiór archiwaliów (rękopisy, obraz, rysunki Władysława Sebyły, pamiętniki jego żony, Sabiny Sebyłowej i liczne fotografie), który po raz pierwszy w wybranej, dużej części zostanie zaprezentowany publiczności.

Do 8 kwietnia 2013. Jelenia Góra. BWA. Jakub Czyszczoń, "Czasami wędrujesz całą noc, czasami przesypiasz cały dzień".

Do 8 kwietnia 2013. Jelenia Góra. BWA. Seweryn Swacha, "Historia pewnego przypadku, który prowadzi do wyboru".

Do 7 kwietnia 2013. Gdańsk. CSW Łaźnia. Thorsten Goldberg, "54o24 Min". Podsumowanie dwudziestu lat twórczości niemieckiego artysty Thorstena Goldberga, mieszkającego w Berlinie, specjalisty od sztuki w przestrzeni publicznej. Zrealizowane prace w przestrzeni publicznej Thorstena Goldberga, które często odnoszą się do wizji popularnych idylli i motywów tęsknoty za rajem, są zrekonstruowane bądź przywrócone na wystawę i połączone ze szkicami, rysunkami i dokumentacją fotograficzną prac niezrealizowanych. Oprócz prac historycznych autor przygotował kilka nowych realizacji, stworzonych w 2012 roku. Wystawa prezentuje twórczość artysty, bardzo różnorodną, bo autor nie przywiązał się nigdy do żadnej formy, charakterystycznego stylu, materiału czy medium; zostaną pokazane rzeźby, obiekty, instalacje, szkice koncepcyjne, fotografie, fotomontaże, rysunki i projekcje – projekty w przestrzeni publicznej i proces ich tworzenia oraz niektóre instalacje przeznaczone do wnętrza.

Do 7 kwietnia 2013. Gdańsk. Galeria NCK. Gosia Golińska, 'Sprawność: kobieta" „Tęsknię za kobiecą solidarnością” - wyznaje artystka - „a bycie kobietą to nie taka prosta sprawa, ponieważ wcielamy się w życiu w tak wiele ról”. Ze swoistym dla siebie poczuciem humoru artystka sięga zatem do terminologii harcerskiej, gdzie młodzi adepci i adeptki mogą zdobywać „sprawności” – czyli umiejętności, biegłość w danych dziedzinach. Na wystawę składać się będą 2 instalacje site specific. Jedna inspirowana jest obrazem „Szał Uniesień” Podkowińskiego, a druga „Wszystkie jesteśmy córkami”, wykorzystywać będzie podarowane artystce sukienki. Prezentowane będzie również wideo „Zostań Wenus", przygotowane we współpracy z Klubem Studenckim Żak i Teatrem Amareya.

Do 7 kwietnia 2013. Olsztyn. Galeria BWA. Renata Zimnicka-Prabucka, "Transkrypcje malarskie".

Do 7 kwietnia 2013. Zielona Góra. Galeria BWA. Gizela Mickiewicz, "Pokaz siły". W swoich najnowszych pracach Gizela Mickiewicz podważa porządek, który panuje w świecie przedmiotów. "Rzeczy istnieją w naturalnych zbiorach, wybór jednej odnosi do kolejnej. Chybione jest mówienie o pojedynczym przedmiocie, słuszniej jest zająć się powiązaniami" - mówi autorka. Gizela Mickiewicz (ur. 1984) jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz autorką cyklów rysunkowych, instalacji i rzeźb. Brała udział w wystawach zbiorowych, m. in. Samsung Art Master 7, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 6TM - 6 Biennale Młodych, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko, The Museum Problem, Frutta Gallery w Rzymie czy Arbeitdisziplin, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu oraz indywidualnych: Połyk na holu, Galeria Stereo w Poznaniu. Wystawa jest realizowana we współpracy z Galerią Stere.

Do 7 kwietnia 2013. Olsztyn. Galeria BWA. Henryk Cześnik, Jan Pruski, Jurgen Huber, "Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę".

Do 7 kwietnia 2013. Radom. Muzeum Sztuki Współczesnej. "Treści i forma w sztuce współczesnej". Ta wystawa to niespodzianka i zarazem eksperyment. Prezentuje program edukacyjny, który można streścić słowami: Muzeum Sztuki Współczesnej drogą w świat kultury. Obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, obiekty, fotografie z kolekcji Muzeum. Dzieła wykonane w różnych technikach. Zestawione tak, by pokazać jak różne treści przekazują twórcy, wybierając do tego różne techniki i rozwiązania formalne. Wystawa może być lekcją czytania dzieł sztuki, zapisywanego w nich sensu, a zarazem patrzenia na stworzoną przez artystę formę. A więc są dzieła ukazujące otaczający świat i ludzi, opowiadające o uczuciach (głównie o miłości); człowieku i Bogu; świecie kultury i pamięci każdego z nas, a także świecie wyobraźni. Zarówno arcydzieła kolekcji (fragmenty innych wystaw), jak też prace, których odwiedzający Muzeum dotąd nie oglądali.

Do 7 kwietnia 2013. Toruń. Centrum Sztuki Wozownia. Izabela Łapińska, "Filmowy defekt samotności".

Do 7 kwietnia 2013. Toruń. Centrum Sztuki Wozownia. Iwona Szpak, "Obiekty lewitujące/ Punkt widzenia".

Do 7 kwietnia 2013. Toruń. Centrum Sztuki Wozownia. Karolina Żyniewicz, "Kwarantanna".

Do 7 kwietnia 2013. Poznań. Galeria Miejska Arsenał. "Genealogie pracy". Tytułowe genealogie są rozumiane z jednej strony jako historie pokrewieństw, zbliżeń, analogii czy opozycji konstytuujących się w dziejach pracy twórczej. Z drugiej strony – pojawia się odniesienie do koncepcji Michela Foucaulta, w której genealogia jest metodą badania humanistyki, pytającą o sposoby formowania się rozmaitych dyskursów, warunki ich istnienia, towarzyszące im normy. Wystawa jest próbą przyjrzenia się określonym trybom pracy, sposobom wytwarzania – rozproszonej w różnych systemach odniesień – władzy produkowania domeny przedmiotów oraz ich afirmacji i negacji.

Do 5 kwietnia 2013. Poznań. ABC Gallery. Bartosz Kokosiński, "Gorączka". BARTOSZ KOKOSIŃSKI urodził się w 1904 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie w 2009 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Interesuje go problematyka dotycząca definiowania pojęć obrazu i obrazowania. Autor prac malarskich, obiektów, instalacji i video. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. „Mleczne zęby" w BWA w Katowicach (02.2013). Autor wystaw indywidualnych, m.in. w BWA w Katowicach, w Bunkrze Sztuki w Krakowie, Galerii Kameralnej w Słupsku. Notowany na 9 miejscu w rankingu młodych artystów dziennika Rzeczpospolita „Kompas młodej sztuki 2012" (Rzeczpospolita 19.11.2012). Metodą twórczą Bartosza Kokosińskiego jest przekładanie podejmowanych problemów na zabiegi czysto formalne.

Do 2 kwietnia 2013. Katowice. Rondo Sztuki. Anna Knop, "Tomorrow never comes". W ramach projektu "Przestrzeń młodych".
Wystawa Anny Knop TOMORROW NEVER COMES to wystawa szczególna. Jest wynikiem rozciągniętego w czasie swoistego artystycznego eksperymentu. Eksperyment ten Ania Knop przeprowadziła na sobie samej, a dwa lata na jego przeprowadzenie konieczne były z prostego powodu. Czasowa perspektywa była jednym z elementów które poddawane były eksperymentowi. Ania Knop, studentka Malarstwa w katowickiej ASP, na rok przed obroną swojego dyplomu postanowiła, że tematem jej dyplomowych obrazów będzie przyszłość. Jej własna najbliższa przyszłość, i związane z nią nadzieje i obawy. Sam dyplom i jego obrona, jako najbardziej wyrazisty punkt bliskiej przyszłości stał się punktem orientacyjnym, i w konsekwencji pośrednim lub bezpośrednim tematem wszystkich obrazów.

Do 1 kwietnia 2013. Bielsko-Biała. Galeria Bielska BWA. Jarosław Modzelewski, "Stare papiery". Wystawa „Stare papiery” prezentuje prace na papierze – szablony, szkice i rysunki – z lat 1981–1986. Będą to rysunki i szkice do obrazów z okresu poprzedzającego działalność Gruppy, powstałe w czasie wspólnych sesji malowania w warszawskiej galerii Dziekanka, a także wielkoformatowy rysunek stworzony wspólnie z Pawłem Kowalewskim w czasie akcji Gruppy pt. „Rysunek na miejscu” w Galerii Obraz w Poznaniu w 1988 roku. Wystawę uzupełnią rysunki i szablony będące puntem wyjścia dla powstania tak ważnych obrazów artysty, jak np. „Bieg czerwonych ludzi” z 1983 roku.

Do 1 kwietnia 2013. Bielsko-Biała. Galeria Bielska BWA. Leszek Oprządek, "X", obiekty i rentgenogramy. Wystawa prac krakowskiego artysty wizualnego, absolwenta Wydziału Rzeźby (1988) i Wydziału Malarstwa (1991) na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta traktuje przestrzeń wewnętrzną swoich obiektów jako niedostępną tajemnicę. Tworzył początkowo ażurowe struktury ceramiczne, chowając jedną w drugiej, uwidaczniając tylko częściowo formę wewnętrzną. Od 1996 roku zaczął sięgać po technikę zdjęć rentgenowskich, które odczytują i przekazują to, co ukryte wewnątrz. Od tego czasu prace artysty składają się z dwóch ściśle zespolonych elementów: ceramicznej, betonowej lub gipsowej formy z tajemnicą zamkniętego w niej kształtu i podświetlonej kliszy rentgenowskiego zdjęcia ujawniającego ten kształt. – „Wykonany przez siebie obiekt traktuję jako wycinek przestrzeni, którą badam i odkrywam na nowo. Okazuje się, że przestrzeń daje początek nieskończonej liczbie obrazów, które segreguję i wybieram. Czasem pozostaje jeden, najważniejszy. Przestrzeń złożona jest z nieskończonej ilości punktów, które oko rozróżnia jako położone bliżej lub dalej. Punkty układają się w linie, przecinają się tworząc trójkąty, kwadraty, okręgi, bryły geometryczne. Tworzy się siatka, trwała struktura odniesień i wzajemnych relacji, dająca poczucie ładu”.

Do 30 marca 2013. Warszawa. Galeria Propaganda. Gruppa, "Oj, dobrze już".

Do 30 marca w warszawskiej Galerii Propaganda trwać będzie wystawa „Oj, dobrze już” – pokaz nie tyle zbiorowy, co gruppowy, gdyż jego bohaterami są członkowie słynnej Gruppy: Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak. Choć szczyt popularności formacji przypadł na 8. dekadę XX wieku, kiedy artyści malarskim gestem reagowali na społeczno-polityczne realia, to z perspektywy lat, ich postawa twórcza wydaje się w jakimś sensie ponadczasowa, a może po prostu znów adekwatna. „Chcę, aby zamalowana przeze mnie powierzchnia była dokumentem absurdalnej rzeczywistości, dokumentem na niedorzeczność życia w niej” – deklarował Pawlak. Twórczość Gruppy w sferze formalnej była zróżnicowana – od niezwykle ekspresjonistycznych obrazów Ryszarda Grzyba po bardziej statyczne kompozycje Jarosława Modzelewskiego, od plakatowego skrótu stosowanego przez Włodzimierza Pawlaka po rozbudowane kalambury Marka Sobczyka

Do 30 marca 2013. Bydgoszcz. Galeria BWA . Viola Kuś, "W napięciu przegrzanych neuronów". Wystawa w Galerii Miejskiej BWA wraz katalogiem jest formą nagrody w konkursie POLYGONUM 2 (2 WYSTAWA SZTUKI TWÓRCÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, Bydgoszcz 2010) dla Violi Kuś (2 nagroda za instalację video - dance, projekcja w 4 kierunkach).

Do 24 marca 2013. Katowice. Rondo Sztuki. "Jaremianka: pasja i konsekwencja". XXI Festiwal Ars Cameralis JAREMIANKA: PASJA I KONSEKWENCJA. Wystawa w dwóch aktach
AKT 1: 25.01 –17.02.2013
AKT 2: 1.03 – 24.03.2013
Maria Jarema (1908–1958) – jedna z największych indywidualności artystycznych XX wieku. Założycielka I i II Grupy Krakowskiej jak też eksperymentalnego teatru plastyków – powołanego do życia przez jej starszego brata, Józefa Jaremę – Cricot I i Cricot II. W latach 1929–35 była studentką krakowskiej ASP, gdzie wybrała pracownię rzeźby prowadzoną przez Xawerego Dunikowskiego, który bardzo szybko docenił zdolności oraz talent młodej artystki. Także w latach studenckich rzeźbiarka – zwana przez najbliższych Jaremianką – spotkała Henryka Wicińskiego, Jonasza Sterna, Saszę Blondera, swojego przyszłego męża Kornela Filipowicza i nieco później Tadeusza Kantora. Jej nowi przyjaciele bardzo szybko stali się stałymi gośćmi domu klanu Jaremów na Woli Justowskiej w Krakowie.
Przygotowana przez Ars Cameralis, wraz z synem artystki Aleksandrem Filipowiczem, wystawa Jaremianka: pasja i konsekwencja jest próbą ukazania jej świadomej drogi twórczej od rzeźby do malarstwa abstrakcyjnego. Pierwsze rzeźbiarskie kompozycje artystki wyróżniały się zwartą i wyrazistą konstrukcją silnie inspirowaną naturą, następnym krokiem było maksymalne uproszczenie formy na rzecz ekspresji i podkreślenia jej relacji z przestrzenią. Podczas II wojny światowej, kiedy dostęp do materiałów rzeźbiarskich był znacznie utrudniony, Jaremianka zwróciła się w stronę malarstwa, które zaczęło dominować w jej twórczości. Eksperymenty z możliwościami transformacji rzeczywistości i defiguracją wyznaczają nowy kierunek jej poszukiwań twórczych. Zaczyna dominować fascynacja ruchem wyrażana kolorem jak też bryłą. Artystka poszukuje własnego rytmu, siły i dynamizmu. (tekst: Ada Grzelewska)

Do 23 marca 2013. Bytom. CSW Kronika. Bartek Materka, "Gdzie masz czapkę?" Bartek Materka korzysta z fotografii (własnych lub cudzych) czy kadrów filmowych, szukając w nich niedociągnięć, podkreślając to, co niewyraźne, przetwarzając do niepoznania pierwowzór, czyniąc często motywem przewodnim element błahy, drugorzedny, nadając mu istotną wagę poznawczą. W części prac powstałych w oparciu o śląskie wizyty bazuje na fascynujących zdjęciach z lat siedemdziesiątych użyczonych z prywatnego archiwum chorzowskiej rodziny. Przetwarzając, rejestruje pęknięcia, zamazania, przypadkowości, abberacje widzenia, podkreśla wątki z psychologii i percepcji. Nie jest to jednak malarstwo dekonstruujące status fotografii (jej nieprawdy Materka jest świadomy), ani odnoszące się do medium jako horyzontu, ile raczej znajdujące w niej pretekst do tworzenia całkowicie nowych sytuacji wizualnych i transferu emocji (często melancholijnych), zachowujące świadomość jednoczesnej nadprodukcji obrazów w dzisiejszym świecie. Figuratywne prace Materki wchodzą na teren nie-porządku myślenia abstrakcyjnego malarskiego obrazu, posiadając kolejną, ale paradoksalnie spójną wyraźną warstwę kształtów organicznych, rastra, lineranych kratownic; czasem dopełniających w tle struktur ornamentu, innym razem psychodelicznego rozmycia. Bartek Materka z pełną mocą ujawnia formalne walory dziedziny, kompulsywne czucie farby, płótna czy jakości kompozycyjnych etc. Można oczywiście byłoby umieścić go  w którejś z malarskich tradycji, wskazać antenatów, tło zmian czy pochodzenie wątków (relacja fotografia - malarstwo). Jednak to nie symptomy konkretnej dziedziny sztuki wydają się tu najciekawsze, ile adekwatność wyboru jako postawy artysty. Sztuka Bartka Materki pomimo ikonicznych i technicznych podobieństw nie musi być rozpatrywana w jego ramach. Jest niejako ufundowana na osobności bazującej na osobowości. To nie gra formalna, ale raczej sposób widzenia (postawa właśnie) stoi u jej początków. Nie mamy do czynienia z patentowaniem pomysłów, rytualnym powtarzaniem motywów, ogrywaniem kolejnych, sprawdzonych serii.

Do 14 marca 2013. Częstochowa. Centrum Promocji Młodych Muzeum Częstochowskie. Festiwal Działań Performatywnych OFFsceniczny. 

Do 10 marca 2013. Częstochowa. Miejska Galeria Sztuki 25. Plener miejski "Co z tą kulturą?"

Do 10 marca 2013. Częstochowa. Miejska Galeria Sztuki. XXXVIII Jurajska Jesień 2012 - wystawa poplenerowa.

Do 10 marca 2013. Częstochowa. Miejska Galeria Sztuki. Marcin Jakubczak, "To dom. Przestrzenie kontemplacji". Prace prezentowane na wystawie malarstwa Marcina Jakubczaka oscylują wokół tematu domu. Formalnie są poszukiwaniem, eksperymentowaniem z kolorem, fakturą, kompozycją oraz materiałami wykorzystanymi w obrazach. Autor o swojej wystawie pisze: „Prostokąty i kwadraty, pojedynczo lub w grupie, uproszczone, zsyntetyzowane, mniej lub bardziej ekspresyjne. W moim zamyśle są one chatami, stodołami, chlewami i innymi, raczej wiejskimi budynkami. Są romantycznym symbolem domu, czegoś do czego zmierzamy, dążymy, czego pragniemy. (…) Czworokąty zostały poddane pewnego rodzaju malarskiej iluminacji, poświęceniu i wyniesieniu do rangi obiektu kontemplowanego.

PROJEKT. Projekt Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej “Pozdrowienia z KATO” GrÜße aus KATO, Greetings from KATO. „Pozdrowienia z KATO” to cykl wystaw tematycznych poświęconych Katowicom w galeriach i innych placówkach wystawienniczych w kraju i zagranicą. Szukamy studentów wydziału artystycznego chętnych do wzięcia udziału w naszym projekcie. Idea jaka nam przyświeca to próba ukazania Katowic z punktu widzenia młodych artystów - ludzi, dla których Katowice i specyfika tego miejsca jest szczególną inspiracją w pracy twórczej. Poprzez odwołanie się do najwcześniejszej historii i procesu tworzenia się Katowic, które na przestrzeni 150 lat z niewielkiej przemysłowej gminy stały się ważnym i prężnie działającym ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym, pragniemy pokazać, że siłą tego miasta byli i są twórczy, kreatywni i przesiębiorczy ludzie. To forma promocji nietylko Katowic jako młodego, rozwijającego się europejskiego miasta, ale także młodych artystów, związanych ze śląskiem, których twórczość jest odbiciem potencjału tego miejsca. Odwołując się do tytułu projektu - wyślijmy artystyczną pocztówkę z KATO w świat! Forma i technika prac jest dowolna - od tradycyjnej grafiki warsztatowej do video artu. Projekt realizowany będzie na zasadzie wystawy kuratorskiej. Doboru projektów lub gotowych już prac dokonają wykładowcy wydziału artystycznego. https://www.facebook.com/PozdrowieniaZKato

Do 24 lutego 2013. Szczecin. Muzeum Narodowe."Zaginione - ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich".

Do 20 lutego 2013. Łódź. Centralne Muzeum Włókiennictwa. Michał Batory, "Plakaty i obiekty". Atelier artysty, las obrazów, mur plakatów czekają na odwiedzających wystawę „Plakaty i obiekty” Michała Batorego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Artysta prezentowanymi pracami potwierdza, że słusznie nazywany jest najlepszym kontynuatorem polskiej szkoły plakatu. Stworzone przez Michała Batorego dzieła często balansują na pograniczu świata realnego i  wyimaginowanego. Według niego plakat nie może poddawać się jedynej możliwej interpretacji, powinien być zaszyfrowany, inaczej staje się nudny i banalny. Dlatego Michał Batory lubi w swoich projektach ożywiać przedmioty lub uprzedmiotawiać ciała.

Do 15 stycznia 2013. Katowice. Rondo Sztuki. "Deklinacje. Marzec-październik 1968. Grafiki Pabla Picassa z kolekcji rodziny Crommelynck". Założeniem wystawy jest ukazanie Picassa jako sztandarowego artysty modernizmu; twórcy, który u schyłku swojego życia sięga po klasyczną technikę artystyczną, jak się okazuje niezwykle aktualną we współczesnej epoce telewizji i kultury masowej.

Do 13 stycznia 2013. Gdańsk. CSW Łaźnia. Kamil Kuskowski, "Szczęście w nieszczęściu".

Do 13 stycznia 2013. Kraków. Muzeum Narodowe. "Zamieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń". „ZA-MIESZKANIE 2012” to projekt poświęcony zmianom, jakie zaszły we współczesnej architekturze mieszkalnej (a także urbanistyce i planistyce), ich związkom z tożsamością mieszkańców i postępującymi zmianami w przestrzeni miasta oraz tworzącym się stopniowo rozwarstwieniem społecznym. Projekt obejmuje badania socjologiczne oraz przygotowanie ekspozycji. Wystawie towarzyszy instalacja ogrodowa usytuowana na placu przed fasadą Gmachu Głównego Muzeum Narodowego. Projekt „Za-mieszkanie 2012” nawiązuje do „Wystawy architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem”, która odbyła się w Krakowie w 1912 roku w bezpośrednim sąsiedztwie nieistniejącego wtedy jeszcze Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, na terenach przylegających do Błoń i Parku Jordana.

Do 13 stycznia 2013. Kraków. Muzeum Narodowe ."Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód". Tytuł niniejszej wystawy zaczerpnięty został z zapisków artysty ze stycznia 1948 r. Wyznania Wróblewskiego przenika poczucie nierozerwalności sztuki i życia. Towarzyszy im nieustanne napięcie wywołane kontrastem między aktem kreacji a przyziemnością funkcjonowania w ramach społeczeństwa, w strukturze akademii, rodziny, jak i pośród krakowskich kolegów-artystów. Wystawa Patrzeć wciąż naprzód łączy prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz krakowskich kolekcji publicznych i prywatnych w cztery przenikające się narracje.

Do 13 stycznia 2013. Gdańsk. CSW Łaźnia. Anna Baumgart. "Część zamiast całości".

Do 13 stycznia 2013. Szczecin Muzeum Sztuki Współczesnej. Oddział MN w Szczecinie. 9. Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej "Ciemna strona księżyca".

Do 6 stycznia 2913. Gdańsk. Gdańska Galeria Miejska "Tropikalizmy". Wystawa Tropikalizmy po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje prace współczesnych artystów brazylijskich tj. grupę artystyczną Chelpa Ferro oraz Johanasa de Andrade. Prace nawiązują do zagadnień pamięci i jej reprezentacji, formy dokumentu, fikcji, przeszłości, teraźniejszości, lokalności oraz odległej egzotyczności. Wydarzeniami towarzyszącymi wystawie będzie performance Chelpa Ferro oraz  performance grupy Langfurtka, w przestrzeniach Fabryki Batycki, (Dolne Miasto, Gdańsk). Powstanie również dwujęzyczna publikacja - planowany zbiór interrelatywnych tekstów, dotyczących postkolonializmu oraz performatywności, przygotowany przez krytyków i teoretyków z Polski i Brazylii.

Do 4 stycznia 2013. Poznań. Galeria Szyperska. Tadeusz Sobkowiak - „Ocielenie Świata”. „Wernisaż Tadeusza Sobkowiaka nie jest zapowiedzią apokalipsy, lecz cudu. Bo cuda się zdarzają. Należy do nich cud narodzin nowego świata, nowej sztuki i sposobu myślenia (chociażby w prywatnym świecie artysty). Świat nie zgłupieje, nie zniknie, nie wyparuje ani nie pęknie jak bańka mydlana. To symbol narodzin, zwiastun jakiegoś Początku. Tadeusz Sobkowiak malował dniami i nocami, na jawie i we śnie, na trzeźwo i na rauszu. Przedstawione na płótnach lub na papierze flora i fauna, połączyły siły, by wprawić w ruch tryby wszechświata. Zwierzęta, rośliny, tajemnicze istoty i ludzie ginęli w żywiołach, aby narodzić się na nowo. Woda, Ogień, Powietrze i Ziemia przenikały się wzajemnie, tworząc kosmiczny pulsujący organizm, nową strukturę i jakość.” (Zuma Chanako)

Do 31 grudnia 2012. Poznań. Galeria Art Stations, Stary Browar. "Moving is living". Artyści: Carlos Cruz-Diez, Loris Gréaud, Gerhard Von Graevenitz, Sebastian Hempel, Žilvinas Kempinas, Tim Knowles, Victor Vasarely. Wystawa MOVING IS LIVING w galerii Art Stations to kolejna odsłona prac z Kolekcji Grażyny Kulczyk, w ramach której dzieła klasyków z kręgu światowej sztuki optycznej i kinetycznej zostaną zestawione z pracami młodych, niezwykle interesujących artystów, nieprezentowanych dotąd w Polsce. Wystawa towarzyszy trzeciej edycji Mediations Biennale, zatytułowanej THE UNKNOWN.

Do 30 grudnia 2012. Elbląg Galeria El, Janusz Kapusta, "Między sztuką a matematyką".

Do 30 grudnia 2012. Toruń. CSW Znaki Czasu. "Thomas i Helke Bayrle". Thomas Bayrle to jeden z najważniejszych współczesnych artystów niemieckich, reprezentant krytycznej odpowiedzi na amerykański pop-art. Bayrle od połowy lat 60. tworzy ręcznie i przy użyciu najskromniejszych środków bardzo złożone wizualnie i graficznie wzory nazywane Superstrukturami. Są to obrazy o mocnym, niemal hipnotyzującym i oszałamiającym działaniu, konstruowane w procesie obsesyjnego powtarzania motywów zaczerpniętych ze słownika popularnych i komercyjnych obrazów. Atrakcyjne i wręcz uwodzicielskie wizualnie prace artysty ujawniają jego bardzo głębokie zaangażowanie w problemy polityczno-społeczne. Helke Bayrle to artystka i twórczyni filmowa urodzona w Toruniu, która emigrowała do Niemiec w czasie II wojny światowej. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem. Zrealizowała ogromną liczbę filmów dokumentalnych poświęconych sztuce, przeprowadzając wywiady z najbardziej znaczącymi dziś artystami.

Do 30 grudnia 2012. Toruń. CSW Znaki Czasu. Józef Robakowski, "Moje własne kino"

Do 30 grudnia 2012. Toruń. CSW Znaki Czasu. "Państwo wojny. Prace z kolekcji Galerii Wymiany".

KALENDARIUM ŚWIAT

Do 30 stycznia 2014. Niemcy. Berlin. Hamburger Bahnhof. "Body Pressure. Sculpture since the 1960s".

Do 6 stycznia 2014. USA. Los Angeles. Norton Simon Museum. "Beyond Brancusi: The Space of Sculpture". Artyści: Carl Andre, Barbara Hepworth, Robert Irwin, Donald Judd, John McCracken, Henry Moore, Isamu Noguchi.

Do 24 listopada 2013. Włochy. Wenecja. 55. Biennale Sztuki w Wenecji.

Do 27 października 2013. Szwecja. Sztokholm. Moderna Museet. "Niki de Saint Phalle. The Girl, the Monster and the Goddess".

Do 13 października 2013. Niemcy. Baden-Baden. Museum Frieder Burda. "Emil Nolde".

Do 6 października 2013. Włochy. Rzym. MAXXI."Alighiero Boetti in Rome".

Do 29 września 2013. USA. Chicago. Art Institute of Chicago. "Undressed: The Fashion of Privacy".

Do 22 września 2013. Sztokholm. Moderna Museet. "Pop Art Design". Artyści: Peter Blake, Judy Chicago, Charles & Ray Eames, Öyvind Fahlström, Richard Hamilton, Roy Lichtenstein, Verner Panton, Martial Raysse, Ed Ruscha, Studio 65, Andy Warhol i inni.

Do 22 września 2013. Niemcy. Frankfurt. Städel Museum."Piero Manzoni". Dzieła zaprezentowane na wystawie (ponad sto eksponatów) odzwierciedlają różne oblicza twórczej praktyki Piero Manzoniego – od sztuki informel po działania konceptualne.

Do 22 września 2013. Norwegia. Oslo. Astrup Fearnley Museet."Cindy Sherman – Unititled Horrors". 

Do 15 września 2013. Szwajcaria. Zurych. Kunsthaus Zürich. "Félix Vallotton. Precious Moments".

Do 15 września 2013. Hiszpania. Madryt. Museo Thyssen-Bornemisza. "Pissarro".

Do 9 września 2013. Francja. Paryż. Centre Pompidou. "Simon Hantaï". 

Do 8 września 2013. Francja. Paryż. Pinacothèque de Paris. "Art Nouveau. The Decorative Revolution" / "Tamara de Lempicka. The Queen of Art Déco". 

Do 8 września 2013. Włochy. Mediolan. Palazzo Reale. Modigliani e gli artisti maledetti. La collezione Netter. Na wystawie zaprezentowano 122 dzieła. Wystawa skupia głównie dzieła Amadeo Modiglianiego, ale także takich artystów jak : Maurice Utrillo, Suzanne Valadon , Moise Kissling, Maurice de Vlaminck, Andre Derain, Pinchus Kremegne, Michel Kikoine. Jest to pierwsza wystawa w Europie, na której można zobaczyć aż tyle dzieł Modiglianiego. 

Do 8 września 2013. Wenecja. Peggy Guggenheim Collection. "Robert Motherwell: Early Collages".

Do 2 września 2013. Los Angeles. Los Angeles County Museum of Art. "Hans Richter: Encounters".

Do 25 sierpnia 2013. Niemcy. Berlin. Museum für Fotografie."The Naked Thruth and More Besides. Nude Photography around 1900".

Do 25 sierpnia 2013. Szwecja. Malmö. Moderna Museet. "Lies About Painting". Czy możliwe jest malowanie bez pędzla? Moderna Museet w Malmö prezentuje 11 dzieł, które stawiają wiele pytań dotyczących współczesnego malarstwa. Szwedzka wystawa ukazuje różnorodne strategie artystyczne związane z pojęciem obrazu. Tauba Auerbach, Gardar Eide Einarsson, Alex Israel, Klara Lidén, Frederik Værslev i inni.

Do 25 sierpnia 2013. Szwecja. Malmö. Moderna Museet Malmö ."Scandinavian Pain: Ragnar Kjartansson, Edvard Munch". Interesujący projekt wystawienniczy łączy twórczość wybitnego norweskiego symbolisty Edvarda Muncha z realizacjami Islandczyka Ragnara Kjartanssona – malarza, rysownika, twórcy instalacji, performera i muzyka. Wystawa „Scandinavian Pain” bada źródła stereotypu nordyckiego przygnębienia, melancholii i obezwładniającego spleenu.

Do 18 sierpnia 2013. Niemcy. Berlin. Hamburger Bahnhof. "Martin Kippenberger: Very Good".

Do 14 sierpnia 2013. USA. Nowy Jork. Metropolitan Museum of Art. "Punk: Chaos to Couture". Można wykrzyknąć: „Punk is not dead!”. Punk, jako kwintesencja nonkonformizmu, przeniknął do wszystkich dziedzin życia. Nie dziwi więc fakt, że zalęgł się również w modzie. Podarte tkaniny, wyraziste makijaże, zaostrzone agrafki, ćwieki i skórzane kurtki głosiły od lat 70. rewolucję i „groziły” całemu światu. O twórcach punkowych kreacji opowiada nowa wystawa w MET. (Browne, Dior, Kawakubo, Lang, Margiela, Prada, Rodarte, Yamamoto, Westwood i in.).

Do 11 sierpnia 2013. USA. Waszyngton. Smithsonian American Art Museum."Nam June Paik: Global Visionary". Nam June Paik (1932-2006) – amerykański artysta pochodzenia koreańskiego, zajmował się komponowaniem muzyki, sztuką performance, wideoartem; jako pierwszy wykorzystał media elektroniczne do artystycznych celów tworząc prace wideo i interaktywne instalacje. Jest jedną z czołowych postaci międzynarodowego ruchu artystycznego Fluxus. 

Do 11 sierpnia 2013. Niemcy. Hamburg. Hamburger Kunsthalle. "Fail Better. Moving Images". W wystawie biora udział artyści: Marina Abramović, Vito Acconci, Bas Jan Ader, Francis Alÿs, John Baldessari, Guy Ben-Ner, Tacita Dean, Rineke Dijkstra, Tracey Emin, Jeanne Faust, Fischli & Weiss, Ceal Floyer, Annika Kahrs, Steve McQueen, Bruce Nauman, Christoph Schliengensief, Gillian Wearing.

Do 11 sierpnia 2013. Niemcy. Hamburg. Hamburger Kunsthalle. "Fail Better. Moving Images". Marina Abramović, Vito Acconci, Bas Jan Ader, Francis Alÿs, John Baldessari, Guy Ben-Ner, Tacita Dean, Rineke Dijkstra, Tracey Emin, Jeanne Faust, Fischli & Weiss, Ceal Floyer, Annika Kahrs, Steve McQueen, Bruce Nauman, Christoph Schliengensief, Gillian Wearing.

Do 8 sierpnia 2013. Norwegia. Oslo. Nasjonalmuseet, Museet for samtids kunst. "Paradox. Positions in Norwegian video art". Od 1980 roku norweska sztuka wideo  z marginalnej formy sztuki przekształciła się w dyscyplinę dominującą. Wystawa prezentuje wybór prac  z lat 1980 - 2010. Można na niej prześledzić rozwój sztuki wideo, z innowacyjnej techniki w latach 1970, do jego dzisiejszej cyfrowej formuły; od bycia technologiczną nowinką do zaistnienia postmodernistycznej formy wypowiedzi  integrującej cyfrową fotografie, film i dźwięk. Wystawa stawia pytania: czy są możliwe do zidentyfikowania cechy charakterystyczne dla sztuki wideo, która przetrwała mimo szybkiego postępu technologicznego? W jakich dziedzinach ma wideo (jako medium) wpływ na sztukę  Norwegii?

Do 5 sierpnia 2013. USA. Nowy Jork. Museum of Modern Art. "Claes Oldenburg: The Street, The Store, Mouse Museum, Ray Gun Wing".

Do  4 sierpnia 2013. Francja. Nancy. Musée des Beaux-Arts de Nancy. "Autumn of the Renaissance: from Arcimboldo to Caravaggio".

Do 28 lipca 2013. USA. Nowy Jork. Brooklyn Museum. "John Singer Sargent: Watercolors".

Do 28 lipca 2013. Anglia. Londyn. Victoria & Albert Museum. "David Bowie Is".  Wystawa ukazuje wariacje plastyczne na temat twórczości i postaci gwiazdy alternatywnego rocka: Davida Bowie. Wystawa ukazuje szeroki zakres wspópracy Bowiego z artystami i projektantami w dziedzinie; mody, dźwięku, grafiki, teatru, sztuki i filmu. 

Do 22 lipca 2013. Francja. Paryż. Musée de l’Orangerie. "The Macchiaioli 1850-77: Italian Impressionists?"  Wystawa poświęcona „Macchiaioli” – grupie toskańskich malarzy działających od połowy XIX stulecia. Artyści ci (m.in. Silvestro Lega, Giovanni Fattori, Vito d’Ancona) porzucili edukację w akademii na rzecz malowania w plenerze, zanim uczynili to francuscy impresjoniści. Ich płótna odznaczają się żywymi, rozwibrowanymi kolorami oraz grą światła i cienia.

Do 21 lipca 2013. Niemcy. Wolfsburg. Kunstmuseum Wolfsburg."Christian Boltanski – Moved". Pamięć i przemijanie są  głównymi motywami twórczości Christiana Boltanskiego (ur. 1944 w Paryżu). Wystawa Moved grupuje dużych rozmiarów instalacje kinetyczne, specjalnie zrealizowane dla sal Kunstmuseum Wolfsburg. Są one kontynuacją monumentalnych instalacji z 2011 w Grand Palais Paryżu, wykonanych przez artystę z okazji Biennale w Wenecji w 2011. 

Do 21 lipca 2013. Francja. Paryż. Musée du Luxembourg. "Marc Chagall. Between War and Peace".

Do 14 lipca 2013. Austria. Wiedeń. Bank Austria Kunstforum. Meret Oppenheim.

Do 14 lipca 2013. Niemcy. Drezno. Albertinum Dresden. "Constable, Delacroix, Friedrich and Goya. A Shock to the Senses".

Do 7 lipca 2013. Niemcy. Düsseldorf . Kustsammlung Nordrhein-Westfalen K21. "Wolfgang Tillmans". Prace niemieckiego fotografa o międzynarodowej sławie. Po okresie życia i pracy w Hamburgu (1987/90), studiował on w Bournemouth i Poole College of Art (1990/92), a następnie osiadł w Londynie. W 1998 roku został mianowany profesorem wizytujacym w Hochschule für bildende Künste w Hamburgu. Pod koniec roku 1980 Tillmans zaczął robić zdjęcia, które stanowią intrygującą hybrydę fotografii mody i reportażu dokumentalnego. W 1988 roku rozpoczął współpracę z brytyjskim magazynem iD. Jego prace to m.in.; kameralne martwe natury oraz portrety przyjaciół i gwiazd, dotykające  kwestii socjologicznych i politycznych, takich jak: bezdomność, rasizm i prawa gejów. Tillmans jest laureatem nagrody Turnera w 2000 roku. 

Do 7 lipca 2013. Niemcy. Hamburg. Hamburger Kunsthalle. "Paul Klee. Angels". Szwajcarsko-niemiecki artysta Paul Klee (1879-1940) namalował serię aniołów, które są jednocześnie zaskakujące i zagadkowe. Ten fascynujący dorobek, przedstawia 50 wariacji na temat aniołów, osób łączących Boga z człowiekiem.

Do 26 maja 2013. Niemcy. Franfurt nad Menem. Museum für Moderne Kunst. "Rineke Dijkstra. The Krazy House"

Do 2 czerwca 2013. Włochy. Modena. Galleria Civica di Modena. "Nam June Paik in Italia".

Do 26 maja 2013. USA. Waszyngton. National Gallery of Art."Color, Line, Light: French Drawings, Watercolors, and Pastels from Delacroix to Signiac".

Do 26 maja 2013. Szwajcaria. Bazylea. Fondation Beyeler. "Ferdinand Hodler".

Do 26 maja 2013. Niemcy. Franfurt nad Menem. Städel Museum. "Beauty and Revolution: Neoclassicism 1770-1820". Wystawa skupia uwagę na sztuce neoklasycyzmu oraz uwydatnia wpływ, jaki miała ona na romantyzm. Składa się z około stu eksponatów z lat 1770-1820. Städel Museum prezentuje dzieła Banksa, Canovy, Davida, Ingresa, Mengsa, Schadowa, Thorvaldsena.

Do 20 maja 2013. Austria. Wiedeń. Essl Museum."Georg Baselitz. Werke von 1968 bis 2012".

Do 12 maja 2013. Holandia. Rotterdam. Kunsthal Rotterdam."The Fashion World of Jean Paul Gaultier".

Do 5 maja 2013. Włochy.Turyn. Castello di Rivoli – Museo d’Arte Contemporanea "Ana Mendieta. She Got Love".

Do 20 maja 2013. Hiszpania. Madryt. Museo Nacional Centro De Arte Reina Sofia."Robert Adams: The Place We Live. A Retrospective Selection of Photographs".

Do 19 maja 2013. Niemcy. Hamburg. Hamburger Kunsthalle "Giacometti. The Playing Fields".

Do 12 maja 2013. Niemcy. Monachium. Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung. "Karl Friedrich Schinkel. Architect, Painter, Designer".

Do 8 maja 2013. USA. Nowy Jork. Museum at Fashion Institute of Technology "Fashion and Technology".

Do 5 maja 2013. USA. Nowy Jork. National Academy Museum."Seismic Shifts: 10 Visionaries in Contemporary Art and Architecture". Nick Cave, Thornton Dial, Tom Friedman, Greg Lynn, Vic Muniz, Wangechi Mutu, Kate Orff, Betye Saar, Moshe Safdie, Bill Viola.

Do 5 maja 2013. Austria. Wiedeń. Albertina Wien."Max Ernst. Retrospective".

Do 22 kwietnia 2013. Niemcy. Berlin. Bauhaus-Archiv Museum of Design."Female Bauhaus: Gertrud Arndt, Weaver and Photographer, 1923 - 1931".

Do 21 kwietnia 2013. USA. Chicago. Museum of Contemporary Art."Color Blind: The MCA Collection in Black & White". Na wystawie prezentowane są dzieła z kolekcji chicagowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej. Punktem wyjścia dla aranżacji ekspozycji są dwa kolory – czerń i biel. Choć uznawane za barwy neutralne, stanowią one istotny nośnik znaczeń. O ich różnorodności traktują prace Barbary Kruger, Marlene Dumas, Ada Reinhardta, Kary Walker, Richarda Serry, Félixa Gonzalesa-Torresa i wielu innych.

Do 1 kwietnia 2013. Niemcy. Berlin. Martin-Gropius-Bau "Michael Schmidt. Lebensmittel".

Do 31 marca 2013. Francja. Saint-Étienne. Parc François Mitterrand. Prezentacja polskiego etnodizajnu.14 marca startuje kolejna edycja Międzynarodowego Biennale Designu w Saint-Étienne. W tym roku w jego programie znalazła się prezentacja polskiego etnodizajnu, przygotowana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Wystawę pt. Irrépressible besoin de joie (Nieposkromiona potrzeba frajdy) tworzą interaktywne mega-zabawkimiejskie dla dzieci i dorosłych, powstałe we współpracy pracy młodych polskich projektantów i rzemieślników z okolic Krakowa. Prezentowane na wystawie instalacje są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych z kolekcji MEK. Stanowią wyraz szacunku dla niegdysiejszych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia. Dowodzą, że w dawnych przedmiotach, materiach i umiejętnościach można szukać inspiracji dla nowoczesnego świata. Ten swoisty park doświadczeń będzie okazją do intensywnego spotkania z kulturą polską, do jej poznania w najlepszy z możliwych sposobów – w interakcji, w zabawie i w ruchu. Wystawa ma charakter plenerowy i jest prezentowana na terenie parku miejskiego, w sąsiedztwie kompleksu Manufacture d’Armes de Saint-Étienne (budynki dawnej manufaktury broni), gdzie swą siedzibę ma Centre du Design – organizator Biennale. Tegoroczna edycja imprezy jest już ósmą z rzędu, tym razem poświęcono ją zagadnieniu empatii, kategorii kluczowej dla wszelkiej aktywności dizajnerskiej. W swym programie Biennale proponuje ponad 70 wystaw oraz liczne spotkania, konferencje i warsztaty.

Do 24 marca 2013. Irlandia. Dublin. Royal Hibernian Academy."Sigmar Polke and Gerhard Richter. Works on Paper".

Do 1 marca 2013. Szwajcaria. Berno. Kunstmuseum Bern. "Johannes Itten – Paul Klee. Cosmos of Color".

Do 24 lutego 2013. Hiszpania. Barcelona. Fundació Joan Miró. "Explosion! The legacy of Jackson Pollock". Celem wystawy jest odtworzenie historii sieci połączeń i wpływów, którą tkano od początku istnienia nurtu action painting. Jej twórcami (obok Pollocka) byli między innymi: Yves Klein, Niki de Saint Phalle, Allan Kaprow, Lynda Benglis czy japońska grupa Gutai.

Do 20 lutego 2013. Niemcy. Monachium. Museum Brandhorst. "Hiroshi Sugimoto. Revolution". W ostatnich latach wybitny japoński fotograf Hiroshi Sugimoto koncentrował się na architekturze, meblarstwie i modzie, pozostawiając macierzystą dyscyplinę nieco na boku. Na monachijskiej wystawie powraca do wielkoformatowych zdjęć. Nowy cykl „Revolution” to nokturnowe morskie pejzaże, obrócone o 90 stopni. Ich abstrakcyjny charakter przybliża je do malarskiego medium.

Do 17 luteo 2013. Włochy. Rzym. Museo nazionale delle arti del XXI secolo MAXXI. "L’Italia di Le Corbusier"

Do 17 lutego 2013. Austria. Salzburg. Museum der Moderne. "Chuck Close. Multiple Portraits".

Do 10 lutego. 2013. Holandia. Rotterdam. Kunsthal Rotterdam. "Aristide Maillol".

Do 3 lutego 2013. Niemcy. Kolonia. Museum Ludwig Köln. "David Hockney. A Bigger Picture".

Do 3 lutego 2013. USA. San Francisco. San Francisco Museum of Modern Art. "Jasper Johns. Seeing with the Mind’s Eye".

Do 31 stycznia 2013. Austria. Wiedeń. Anzenbergergallery. "Me, myself & I". Wystawa prezentuje projekty siedmiu artystek, które posługują sie autoportretem zadając pytania o własną tożsamość. Isabelle Graeff (Niemcy), Lucy Hilmer (USA), Katarzyna Majak (PL), Emily Peacock (USA), Petra Rautenstrauch (Austria), Jana Romanova (Rosja) i Alena Zhandarova (Rosja). Fotografie Katarzyny Majak  pochodzą z jej dwóch cykli - 'desire' i 'dechirer'. W 'desire' artystka wykorzystała sukienkę z niedoszłych zaślubin, która stała się symbolem przedmiotu sterującego naszym życiem. Sukienka była fotografowana w jednym z warszawskich atelier fotograficznych na kiczowatych ręcznie malowanych tłach, uczestniczyła w "typowej" sesji w parku, była pożyczana (do zaślubin homoseksualnych, sesji reklamowej wyposażenia łazienek, do projektu książkowego amerykańskiego zaprzyjaźnionego artysty), odbyła podróż do Indii aby być fotografowana, stałą się przedmiotem realizacji wideo i działań per formatywnych. W  'dechirer'   -  drugiej części projektu – jednostka wyzwala się z władzy przedmiotu. Starsza krawcowa szyje kopie sukienki, dzięki czemu otwiera się więcej możliwości jego destrukcji, i utrwalania tych działań na fotografii i wideo. Każda z kopi zostaje zniszczona w inny sposób – podarta, ręcznie malowana na czarno, palona, używana w rytuałach. Projekt był pokazywany w licznych miejscach w Polsce, Niemczech oraz USA. Wygrał konkurs ‘Optical – ‘Staged’ na wystawę w Raandesk Gallery w Nowym Jorku. Alena Zhandarova tworzy obrazy siebie we wnętrzach. Pełna samoświadomości Jana Romanova bada ideał piękna. Petra Rautenstrauch pokazuje siebie jako Peggy Poetry w rolach cowgirl, czarownicy i matki. Emily Peacock rekonstruuje prace Diane Arbus sama pozując do aparatu.  Lucy Hilmer fotografuje siebie w dniu swych urodzin od 40 lat. Isabelle Graeff bada siebie i swoja matkę, do której jest uderzająco podobna.

Do 29 stycznia 2913. Norwegia. Oslo. Museet for samtidskunst. "I wish this was a song. Music in Contemporary Art".

Do 29 stycznia 2013. Niemcy. Berlin. Instytut Sztuki Współczesnej KW. "One on One".16 listopada 2012 r. w Instytucie Sztuki Współczesnej KW w Berlinie miała miejsce Dornbracht Conversations 4 - platforma publicznego dyskursu pomiędzy architekturą, designem i sztuką. Temat dyskusji „Public Intimacy” to wstęp i odniesienie do rozpoczynającej się wystawy „ONE ON ONE”, której sponsorem jest firma Dornbracht. Kurator Instytutu Susanne Pfeffer zaprasza odwiedzających do percepcji sztuki w sposób radykalnie intymny. Pod hasłem „ONE ON ONE” dwudziestu artystów stworzy swoje własne, indywidualne pokoje - miejsca prezentacji różnorodnych kreacji artystycznych i intymnej, subiektywnej kontemplacji sztuki.

Do 28 stycznia 2013. Austria. Wiedeń. Leopold Museum. "Naked Men. From 1800 to the Present". Artyści: François-Léon Benouville, Paul Cézanne, Elmgreen & Dragset, Richard Gerstl, Gilbert & George, Wilhelm von Gloeden, Katarzyna Kozyra, Bruce Nauman, Egon Schiele, Andy Warhol i in.

Do 27 stycznia 2013. USA. Nowy Jork. The Metropolitan Museumof Art. "Faking It. Manipulated Photography Before Photoshop".

Do 27 stycznia 2013. Szwajcaria. Bazylea. Fondation Beyeler. "Edgar Degas".

Do 27 stycznia 2013. Włochy. Florencja. Palazzo Strozzi."The Thirties. The Arts in Italy Beyond Fascism". Artyści: Mario Sironi, Giorgio de Chirico, Alberto Savivio, Achille Funi, Carlo Carrà, Giorgio Morandi, Antonio Donghi, Marino Marini, Carlo Levi, Filippo de Pisis, Lucio Fontana i inni.

Do 27 stycznia 2013. Niemcy. Hamburg. Deichtorhallen Hamburg. "Anselm Reyle – Mystic Silver".

Do 27 stycznia 2013. Niemcy. Berlin. Hamburger Bahnhof. "Hans-Peter Feldmann. The Dead".

Do 27.stycznia 2013. Niemcy. Berlin. Hamburger Bahnhof. "Hans-Peter Feldmann. The Dead". Tematem przewodnim dzieł Hansa-Petera Feldmanna jest śmierć w wyniku przemocy politycznej. Artysta dokumentuje zgony ludzi w Niemczech od 1967 roku. Także te mało nagłośnione, ukryte przed mediami i niejaki ”niespektakularne”. To osoby co poniosły śmierć w wyniku postrzałów podczas demonstracji. Śledztwa które umorzono. Sprawy które nie zostały doprowadzone do końca. Artysta zapragnął aby zobaczyć te wydarzenia z niedawnej przeszłości z pewnej odległości i zwrócić uwagę na ogromną skalę zdarzeń. Hans-Peter Feldmann w ten sposób bezpośrednio konfrontuje widzów ze śmiercią prawdziwych ludzi w wyniku terroru. Kuratorem wystawy jest Britta Schmitz.

Do 20 stycznia 2013. Anglia. Londyn. The National Gallery. "Seduced by Art. Photography Past & Present". Na ekspozycji zebrano blisko 90 fotografii powstałych od połowy XIX wieku do współczesności. Zdjęciom Richarda Learoyda, Julii Margaret Cameron, Sam Taylor-Wood wtórują płótna Caravaggia, Constable’a, Degasa, Delacroix i innych mistrzów malarstwa. Wystawa uwidacznia siłę oddziaływania tradycyjnej sztuki oraz stopień, w jakim fotografia daje się jej uwieść.

Do 20 stycznia 2013. Norwegia. Oslo. National Museum. "Emil Nolde: the Quest for the Authentic".

Do 20 stycznia 2013. Szwajcaria. Zurych. Kunsthaus Zürich."Paul Gauguin. The Prints".

Do 14 stycznia 2013. Francja. Paryż. Grand Palais, Galeries nationales. "Bohemias". Bohema ma swe źródło w połowie XIX wieku, kiedy status artysty przechodził głęboką transformację. Dla jednych przemiana kończyła się finansowym sukcesem, dla drugich tragiczną śmiercią owianą legendą. Paryska wystawa opowiada historię artystycznych rebeliantów, leniwych kobieciarzy, pijaków i geniuszy z Dzielnicy Łacińskiej i Montmartre’u.

Do 13 stycznia 2013. Niemcy. Düsseldorf. Museum Kunstpalast. "Andreas Gursky".

Do 13 stycznia 2013. Anglia. Londyn. Barbican Art Gallery. "Everything Was Moving: Photography from the 60s and 70s". Na ekspozycję składa się ponad 400 fotografii wykonanych w latach 60. i 70. przez prominentnych artystów z całego globu (m.in. W. Eggleston, S. Polke, M. Sidibé). Zgromadzone w Barbican zdjęcia ukazują, w jaki sposób i w jakim stopniu zmienił się świat w ciągu zaledwie dwóch dekad. To obrazy Rewolucji Kulturalnej i Zimnej Wojny; zbrojnego konfliktu w Wietnamie i walki o prawa człowieka. Wystawa dokumentuje także przemiany fotografii w jej złotym wieku.

Do 13 stycznia 2013. Hiszpania. Madryt. Museo Thyssen-Bornemisza. "Gauguin and the Voyage to the Exotic"

Do 13 stycznia 2013. Szwecja. Malmö. Moderna Museet Malmö."The Supersurrealism". Artyści: Louise Bourgeois, Giorgio de Chirico, Salvador Dalí, Marcel Duchamp, Max Ernst, Wilhelm Freddie, Alberto Giacometti, Francis Picabia, Man Ray, Meret Oppenheim, Brassaï, Hans Bellmer, Henri Cartier-Bresson, André Kertész, Lotte Jacobi, Luis Buñuel, Magnus Wallin.

Do 7 stycznia 2013. Francja. Paryż, Centre Pompidou. "Adel Abdessemed. I am innocent". Wystawa algierskiego artysty mieszkającego i tworzącego we Francji. Abdessemed (ur. 1971) porusza się między różnymi dyscyplinami sztuki – od rysunku i fotografii do prac wideo i performens. Znany jest jednak przede wszystkim z wielkoformatowych instalacji i rzeźb. Czerpie inspiracje z dzieł mistrzów renesansu i romantyzmu. Odsłania ukryte w cieniu globalizacji przejawy indywidualności.

Do 6 stycznia 2013. USA. Los Angeles. Los Angeles County Museum of Art. "Drawing Surrealism". Federico Castellón, Salvador Dalí, Max Ernst, André Masson, Joan Miró.

Do 31 grudnia 2012. USA. Nowy Jork. The Metropolitan Museum of Art. "Regarding Warhol: Sixty Artists, Fifty Years". The Metropolitan Museum przygotowało obszerną wystawę, gromadząc sześćdziesięciu apologetów i epigonów Andy’ego Warhola. Ekspozycja podzielona została na pięć części. Pierwsza ilustruje fascynację codziennością, wypływającą nie z rzeczywistych doświadczeń, lecz z telewizji, sklepowych produktów, kolorowych czasopism i reklam. Podobnie jak proszek „Brillo” Warhola, plastikowe wanny Sigmara Polke mogą opisywać życie człowieka lepiej niż naukowe eseje. Ai Weiwei zaś, malując logo Coca-Coli na neolitycznej wazie, zespala odległe semantycznie symbole współczesnego Zachodu oraz cywilizacji Wschodu. Druga odsłona wystawy dotyczy portretu, kreującego człowieka-ikonę. Bohaterom Warhola wtórują Paris Hilton pędzla Karen Kilimnik, „Lita” Alex Katz i Cindy Sherman – jak zwykle – nie we własnej osobie. „Queer Studies: Camouflage and Shifting Identities” to część odwołująca się do niestałości tożsamości, gry wizerunkami i seksualnością mężczyzny. Do głosu dochodzą zatem Gober, Opie, Gordon i Mapplethorpe.

Do 24 grudnia 2012. Paryż. Galerie Daniel Templon."Kehinde Wiley: the World Stage: Africa-France". Indywidualna wystawa uznanego afroamerykańskiego malarza Kehinde Wileya (ur. 1977, Los Angeles). W swojej twórczości łączy on tradycję portretu reprezentacyjnego, konnego, ikony, malarstwa iluzjonistycznego, francuskiej sztuki rokokowej ze współczesną ikonografią zakorzenioną w subkulturach czarnoskórych (hip-hop, gangsta rap itp.).

Do 11 listopada 2012. Hiszpania. Madryt. CA2M Centro de Arte - Dos de Mayo. Everything Telling, How Knowing Not. Kurator: Martí Manen. Artysci: Eija-Liisa Ahtila (Finland), Rosana Antolí (Spain), Rosa Barba (Italy-Germany), Keren Cytter (Israel), Kajsa Dahlberg (Sweden), Lilli Hartmann (Germany- Great Britain), Rosalind Nashashibi / Lucy Skaer (Great Britain), Christodoulos Panayiotou (Cyprus), Job Ramos (Spain) and Alex Reynolds (Spain).Wystawa inspirowana jest twórczością i życiem Felixa Gonzaleza – Torresa. Ten kubański artysta był znany ze swoich, instalacji i minimalistycznych rzeźb. Korzystał z materiałów, takich jak: łańcuchy, żarówki, zegary, usypiska papieru. Jego prace były odbiciem jego doświadczeń z AIDS.  W 1987 roku dołączył do grupy nowojorskich artystów, których intencją było działać wspólnie, stosując się do zasad kulturalnej aktywności i edukacji społecznej. Wraz z innymi członkami grupy - Dougiwm Ashford, Julie Ault , Karen Ramspacher, Timem Rollinsem - Gonzalez-Torres został zaproszony przez Galerię MATRIX w Berkeley Art Museum i Pacific Film Archive w 1989 roku do dokumentowania doświadczeń ludzkich związanych z AIDS.  Śmierć i życie artysty jest punktem wyjścia wystawy tematycznej poświęconej jego twórczości. Wspomnienia  Gonzaleza-Torresa, specjalnie opublikowane dla tego projektu, są dostępne w CA2M jak również w księgarniach.

Do 28 października 2012. Dania. Kopenhaga. Statens Museum for Kunst. "Henri Matisse – Doubles and Variations".Henri Matisse Doubles i Wariacje. Kurator: Dorthe Aagesen. Wystawa jest wyjątkową okazją, aby zobaczyć szeroki wybór sztuki Matisse'a w serii cykli i powtórzeń tego samego motywu. Dzieła te rzadko są wystawiane razem. We współpracy z Centre Pompidou w Paryżu i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, National Gallery of Denmark zgromadziła szeroką gamę najlepszych obrazów Matisse'a. Twórca ten wielokrotnie powracał do tematyki, którą wcześniej poruszał. Malując te same motywy zmieniał kolory i techniki malarskie. Wystawa ukazuje prace mistrza od 1900 roku do lat czterdziestych ubiegłego wieku. 

Do 28 października 2012. Anglia. Liverpool. Tate Liverpool. "Turner Monet Twombly". Wystawa gromadzi prace JMW Turnera (1775-1851) Claude Moneta (1840-1926) oraz Cy Twombly’ego (1928-2011), trzech najbardziej znanych z ilości zrealizowanych prac artystów wszechczasów. Wystawa ukazuje podobieństwa między ich twórczością w przedziale ostatnich 20-30 lat ich życia. Wiele prac jest pokazanych w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy. Dla tych, którzy już znają dzieła artystów, wystawa ta jest objawieniem, dla nowych odbiorców to fascynujące odkrycie. 

Do 21 października 2012. Niemcy. Frankfurt. Museum Junge Kunst. Ryszard Woźniak, "Sztuka, jaką lubię". Od 2007 roku Muzeum Młodej Sztuki w ścisłej współpracy z Galerią BWA w Zielonej Górze prezentuje polska sztukę współczesną. W tym roku wystawia malarstwo Ryszarda Woźniaka. Pokazane jest malarstwo artysty z lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych i prace najnowsze. Ryszard Woźniak (ur. 13 czerwca 1956 roku w Białymstoku) – jest malarzem, performerem, autorem instalacji, teoretykiem sztuki i pedagogiem. W latach 1976-1981 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Od 1982 związany z Gruppą, brał udział w niemal wszystkich jej wystawach i akcjach, współredagował jej pismo "Oj dobrze już".W 1986 wraz z Ryszardem Grzybem przebywał na stypendium w Berlinie Zachodnim. W 1991/1992 wykładał w prywatnej Szkole Sztuki w Warszawie, założonej i prowadzonej przez Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka. Od 1992/1993 prowadzi pracownię malarstwa w Katedrze Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze. Jest autorem koncepcji SZTUKA PODZIWU.

Do 14 października 2012. Holandia. Amsterdam. Foam. Erik Kessels. Piękno Albumu. Ekspozycja jest odą do zanikającej epoki  klasycznego rodzinnego albumu ze zdjęciami. Erik Kessels od wielu lat kolekcjonuje zdjęcia realizowane przez ludzi w formie rodzinnych i intymnych dokumentacji. Fotografie zbiera w antykwariatach i na wyprzedażach. Erik Kessels jest   założycielem i twórczym dyrektorem Kessels Kramer, niezależnej międzynarodowej agencja badającej problemy komunikacji międzyludzkiej mającej siedziby w Amsterdamie i Londynie.

Do 7 października 2012. Niemcy. Berlin. Hamburger Bahnhof ."Cy Twombly & The School of Fontainebleau". Prace manierystów towarzyszą zaprezentowanym na niej obrazom niedawno zmarłego apologety abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Warunki stworzone przez kuratora – Eugena Blume’a – sprzyjają dialogowi dzieł. Odsłania on przed widzami nie tyle odmienności wynikające z olbrzymiego dystansu czasowego między artystami, ile pokrewne cechy, sprzęgające twórczość protegowanych Franciszka I z pracami XX-wiecznego malarza. Cy Twombly kształcił się na artystycznych uczelniach. W latach 1950-1951 przebywał na stypendium w Art Students League of New York, gdzie poznał Rauschenberga. Za jego namową wstąpił do legendarnego Black Mountain Collage, studiując z Motherwellem i Klinem. Swoje pierwsze indywidualne wystawy miał w trakcie odbywania służby wojskowej. Był kryptologiem. To zajęcie pozostawiło znaczący ślad na stylu jego prac. Prezentowany w Berlinie obraz pod tytułem „Szkoła Fontainebleau” z 1960 roku został opatrzony słowem „sunset”. Próżno się jednak na nim doszukiwać pejzażu zachodzącego słońca. Funkcjonuje on wyłącznie w układzie i połączeniu poszczególnych liter, nigdzie indziej. 

Do 7 października 2012. Francja. Paryż. Les Docks – Cité de la Mode et du Design."Cristóbal Balenciaga: Fashion Collector". Galeria Galliera w Paryżu otworzyła swoje podwoje w 1977 roku i specjalizowała się w prezentowaniu osiągnięć dizajnu i dziejów świata mody. Zamknięta od lata 2009 r., w tym roku ponownie otwarta prezentuje osiągnięcia  Cristóbala Balenciagi. Ekspozycja ukazuje 70 sztuk odzieży historycznej z XVIII, XIX, i XX wieku (suknie i płaszcze) zestawiono z 40 pracami hiszpańskiego projektanta z  lat 1937 - 1968. Fernando Martinez Herreros, przekazał kolekcję Galerii Galliera siedem lat po śmierci Balenciagi w 1972 roku. Ekspozycja składa się z sześciu części. Balenciaga czerpał inspirację z historycznych strojów hiszpańskich. Określa się go „Picassem współczesnej mody”. Jego najwierniejszymi klientami były: królowa Hiszpanii, królowa Belgii, księżna Windsoru, księżna Grace z Monaco oraz inne znane osobistości świata. W wieku 74 lat Balenciaga zdecydował się przejść na emeryturę i zamknąć wszystkie domy mody, jeden po drugim. Pojawił się publicznie ostatni raz na pogrzebie Coco Chanel. Zmarł 24 marca 1972 roku Jest uważany za jednego z największych projektantów mody w historii. 

Do 30 września 2012. USA. Nowy Jork. New Museum. "Pictures from the Moon: Artists’ Holograms 1969-2008". W latach 60. narodziły się technologie, które wkrótce przeobraziły się w nowe medium artystyczne. Rozwój techniki laserowej umożliwił wykreowanie hologramów – obrazów konkurujących z filmem, fotografią, rzeźbą i malarstwem. Zainspirowani tym wynalazkiem artyści wykorzystali hologram jako narzędzie kształtowania wizualności. W Lobby Gallery nowojorskiego New Museum zostały zaprezentowane prace sześciu wybitnych postaci sztuki XX wieku: Louise Bourgeois, Chucka Close’a, Bruce’a Naumana, Erica Orra, Eda Ruscha, Jamesa Turrella.

Do 30 września 2012. Belgia. Genk. Genk w Belgii FLACC. Subiektywna Linia Autobusowa. Tego lata FLACC z Genk oraz Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku będą działać jako partnerzy przy Subiektywnej Linii Autobusowej, projekcie artysty wizualnego Grzegorza Klamana. Subiektywna Linia Autobusowa w dawnym górniczym miasteczku Belgii Genk będzie funkcjonować w czasie Manifesta9. Jednocześnie, Linia będzie działać na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej w Polsce w ramach festiwalu Alternativa. Zarówno górnicze Genk, jak i Stocznia Gdańska, przechodząc transformacje, stają się rezerwuarem pamięci kolektywnej i indywidualnej. Odjazdy: w każdy piątek i sobotę o godz. 12.30 i 15. Dodatkowo odjazdy w weekendy otwarcia Manifesta 9.

Do 30 września 2012. Rosja. Moskwa. Galeria Trietiakowska. "Marc Chagall: the Origins of the Master’s Creative Language". Fantastyczne płótna, Marca Chagalla przedstawiające latających skrzypków, koty o wielu twarzach i eksplodujące kolory, są natychmiast rozpoznawalne. Jak powstały wizje Chagalla? Państwowa Galeria Trietiakowska  stara się odpowiedzieć na to pytanie organizując wystawę z okazji 125 urodzin artysty. Ekspozycja gromadzi dziesiątki rzadkich wczesnych grafik i obrazów z młodości artysty na Białorusi, jak również dojrzałe kolaże ilustracje i ceramikę z lat 60 i 70 ubiegłego wieku, pozwalając widzom śledzić motywy, które Chagall będzie eksploatował aż do śmierci w wieku 97 lat. "Niezależnie od tego, kiedy jego prace powstały, w młodości lub w podeszłym wieku, czerpał z tych samych źródeł" powiedziała  Meret Meyer, wnuczka Chagalla podczas otwarcia wystawy. Chagall urodził się jako Mojsze Shagal w 1887 roku niedaleko Witebska na Białorusi. W granicach Imperium Rosyjskiego, Witebsk był częścią "strefy osiedlenia" rosyjskich Żydów. Artysta dorastał w sztetl, małej osadzie żydowskiej, jego ojciec był sprzedawcą ryb, a matka handlowała żywnością.

Do 29 września 2012. Włochy. Rzym. MAXXI Museo nazionale delle arti del XXI secolo. "MAXXI Arte Collezione – Tridimensionale". Rzymskie muzeum MAXXI gromadzące sztukę najnowszą zorganizowało wystawę poświęconą zagadnieniu trójwymiarowości. Budowaniu relacji między przedmiotem a przestrzenią, w jakiej się znajduje, z pewnością pomaga sama architektura instytucji (projektu Zahy Hadid). Wśród zaprezentowanych realizacji rzeźbiarskich znajdują się prace Maurizio Mochettiego, Juana Muoza, Remo Salvadoriego, Thomsa Schütte czy Franza Westa. „Tridimensionale” to próba ujęcia transformacji form geometrycznych, dekonstrukcji i statusu rzeźby monumentalnej.

Do 29 września 2012. Hiszpania. Madryt. Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. "Rosemarie Trockel: a cosmos". Niemiecki artysta Rosemarie Trockel (rocznik: 1952) jest zafascynowany manią zbierania i kolekcjonowania przedmiotów będących unikatami, tak typową dla XVII i XVIII wieku. Tworzy nich swoisty wszechświat. 

Do 29 września 2012. Szwajcaria. Zurich. Annemarie Verna Galerie. „Richard Tuttle – Papier”. Richard Dean Tuttle (ur. 12 lipca 1941) jest amerykańskim postminimalistą znanym ze swoich małych, subtelnych, kameralnych dzieł. Jego prace obejmują szeroki zakres mediów: od rzeźby, malarstwa, rysunku, grafiki i książki artystycznej do instalacji i projektowania mebli. Wystawa jest niejako retrospektywą jego twórczości ukazującej szkice, notatki twórcze i skończone dzieła. Artysta współpracuje z galerią już od 1976 roku. 

Do 29 września 2012. Wiedeń Museum Moderner Kunst MUMOK "Reflecting Fashion: Art and Fashion since Modernism" “(...) „Niech żyje moda, a przepadnie sztuka” – manifestował Max Ernst na kartach litografii z 1919 roku. Utajonemu w słowach surrealisty defetystycznemu proroctwu o końcu sztuki zdaje się sprzeciwiać wystawa „Reflecting Fashion”, zorganizowana w wiedeńskim MUMOK. Ekspozycja, składająca się z ponad 300 obrazów, rysunków, szkiców, tekstyliów, rzeźb, prac wideo i fotografii, dostarcza dowodów na istniejącą od przeszło wieku symbiozę sztuki i mody – bez strat z żadnej ze stron. W atmosferze fin de siècle’u, którą chłonął i opisywał Baudelaire, moda zaczęła funkcjonować jako pars pro toto nowoczesności. Jej szybka i nieustanna zmienność wtórowała nie tylko przemianom w społeczeństwie, mentalności i samoświadomości ówczesnych, lecz także towarzyszyła poszukiwaniom prekursorskich artystycznych form wyrazu.” (Wojciech Delikta)

Do 24 września 2012. Francja Paryź. Centrum Pompidou. “Family Portraits”. W galerii dziecięcej Centrum Pompidou powstała ekspozycja w której główny głos oddano dzieciom. To one portretują tak życie wokół, jak i swe tęsknoty, marzenia i swe rodziny.

Do 23 września 2012. Holandia. Amsterdam. Galeria De Appel. TOPSY TURVY. Wystawa tematyczna ukazująca różne spojrzenia artystów na temat karnawału i zabawy. Od Jamesa Ensora do twórców współczesnych. Artysci: Z e.g.: Barney, Maja Borg, Spartacus Chetwynd, Melanie Bonajo, Discoteca Flaming Star, James Ensor, Melanie Gilligan, Adriana Lara, David Lloyd, Urs Lüthi, Philip Metten, Alberto Matthew de Michele, furgonetka Wendelien Oldenborgh, Oiticica Helio, Rondinone Ugo, Selg Markus, Strik Berend, Takeuchi Toshie, Eric de Vroedt, Niko de Wit, Wranes Tori.

Do 23 września 2012. Austria. Wiedeń. Thyssen-Bornemisza Art Contemporary - Augarten Simon Starling / Superflex. "Reprotypes, triangulations and road tests". Wystawa Simona Starlinga, laureata Turner Prize 2005, inauguruje działalność fundacji  Thyssen-Bornemisza Art Contemporary w nowej siedzibie w Wiedniu, w parku Augarten. Starling zdystansowal innych kandydatów do najważniejszej brytyjskiej nagrody artystycznej m.in. pracą, która polegała na tym, że rozebrał nad brzegiem Renu szopę z drewna, zrobił z niej łódź, którą załadował resztkami szopy, i dopłynął do Bazylei, gdzie z powrotem złożył szopę, by wystawić ją do muzeum. Wiedeńska prezentacja jest wynikiem współpracy Starlinga z duńską grupą artystyczną Superflex. Niektóre z prac będą pokazywane w Wiedniu po raz pierwszy i zostały wykonane specjalnie dla tej przestrzeni.

Do 16 września 2012. Hiszpania. Madryt. Museo Thyssen-Bornemisza. "Edward Hopper". Od 12 czerwca w Muzeum Thyssen-Boprnemisza w Madrycie można zobaczyć wystawę prac Edwarda Hoppera. Wystawa gromadzi największy i najbardziej ambitny zbiór prac artysty, jaki kiedykolwiek pokazano w Europie, a to wszystko dzięki współpracy z takimi instytucjami jak MoMA, Museum of Fine Arts w Bostonie, czy Addison Gallery of American Art w Andover. Edward Hopper jest jednym z przedstawicieli realizmu w malarstwie oraz jednym z najważniejszych amerykańskich artystów żyjących w XX wieku. Mimo to jednak, jego prace można zobaczyć w Europie stosunkowo rzadko. W celu naprawienia tej sytuacji i doprowadzenia jego pracy na to uwagę szerszej publiczności, dwie główne instytucje kultury o szczególnym znaczeniu dla artysty i jego dzieł, połączyły siły. Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie mieści najważniejszą kolekcję prac Hoppera spoza Stanów Zjednoczonych, natomiast w przypadku Réunion des Musées Nationaux w Paryżu można zobaczyć wczesne prace artysty, które są jednocześnie kluczowymi punktami odniesienia dla kariery Hoppera.

Do 16 września 2012. Niemcy. Kassel. dOKUMENTA (13). Documenta w Kassel - odbywające się co pięć lat od 1955 roku - to najważniejszy obok Biennale w Wenecji międzynarodowy cykliczny przegląd sztuki współczesnej. Zaproszenie artystów do tego przemysłowego, zniszczonego przez bombardowania miasta było w latach 50. sposobem odczarowania nazistowskiej przeszłości. Stopniowo wydarzenie zyskało status pokazu jedynego w swoim rodzaju: zaangażowanego i eksperymentalnego. Najnowszą, trzynastą edycję Documenta przygotowała amerykańska kuratorka Carolyn Christov-Bakargiev. Od początku przyznawała, że jej wystawa nie ma jednego przewodniego wątku. Prace kilkuset zaproszonych artystów rozrzucono po całym Kassel. Znajdują się we Fridericianum, Documenta Halle, Oranżerii, gdzie wystawa współczesna została wpleciona między eksponaty muzeum astronomicznego, w przestrzeni publicznej. Ponadto w tym roku wystawy Documenta goszczą także poza Europą: w Kabulu, Kairze oraz w kanadyjskim Banff. Najważniejsza część pokazu odbywa się w gmachu Fridericianum w centrum Kassel, głównej przestrzeni wystawienniczej Documenta, a zarazem najstarszym budynku muzealnym w Niemczech, otwartym dla publiczności pod koniec XVIII wieku. Tę wystawę Christov-Bakargiev nazywa "mózgiem" Documenta.

Do 16 września 2012. Belgia. Bruksela. Centre for Fine Arts Bozar. "Sense of Place. European Landscape Photography". Artyści: Bruno Baltzer, Elina Brotherus, Celine Clanet, Carl De Keyzer, Gina Glover, Andreas Gursky, Anthony Haughey, Peter Kostrun, Arion Gábor Kudász, Chrystel Lebas, Tudor Prisăcariu, Artūras Raila, Szymon Rogiński, Theodoros Tempos, Thomas Weinberger i inni. Co dwa lata, w ramach Lata Fotografii, BOZAR  zaprasza około 30 partnerów w Belgii aby wspólnie zorganizować festiwal fotografii. Tematem tegorocznej edycji jest fotografia krajobrazu. Dawniej służyła jako ona jako wzór dla malarstwa, z czasem dyscyplina ta stała się samodzielną, operując własnym językiem. 160 prac 40 europejskich fotografów, daje obraz różnorodności narodowych i regionalnych konwencji obrazowania pejzażu w obrębie obecnej Unii Europejskiej. Wystawa skupia się na podobieństwach i różnicach w podejściu do krajobrazu fotograficznego w całej Europie. Prace podzielone są na 4 działy: Europa, Ameryka Północna, Środkowej i Południowej. Kurator Liz Wells, profesorka z Fotograficznego Centrum Kultury w Plymouth University, pokazała wybrane prace młodych talentów, jak również światowej sławy fotografów.

Do 9 września 2012. Niemcy. Brema. GAK. Beyond Words. Wystawa analizująca artystyczne zależności pomiędzy językiem ikonicznym a werbalnym. Artyści: Afif Saâdane, Jesse Popiół, und Nina Beier und Marie Lund Francesco Pedraglio, Ruth Buchanan, d'Vlies furgonetki Złota Gabinetu, Dahlberg Kajsa, Jacob Dahl Jürgensen, Gąsior Ryan, Alexander Gutke, Kitty Kraus, Meunier Karolin, Schäfer Albrecht, Norbert Schwontkowski, Sonntag Kathrin, Mark Wallinger, Lawrence Weiner. 

Do 9 września 2012. Anglia. Londyn Tate Modern "Damien Hirst". Damien Hirst zaistniał na światowym rynku sztuki w Londynie, w 1988 roku, W lipcu 1988, na drugim roku studiów, Hirst wraz z 15. innymi studentami zorganizował niezależną wystawę w halach londyńskich doków. Wystawa ta zatytułowana Freeze (Zamrożeni) uważana jest za początek nurtu YBA's (Young British Artists). W latach 90. głównym mecenasem i promotorem grupy YBA's był Charles Saatchi. W prawie ćwierć wieku od tej wystawy Hirst stał się jednym z najbardziej wpływowych artystów swojego pokolenia. Wystawa zgromadzi najważniejsze prace z ostatnich dwudziestu lat.

Do 8 września 2012. Niemcy. Berlin. Galeria Zak Branicka. "From the Sunniest Day to the Darkest Night". Artysci: Maja Bajević, Adrian Paci, Alban Hajdinaj, Igor Grubić, Hubert Czerepok. Miejsca takie jak Srajewo nigdy nie zaznają spokoju, gdyż konfrontacja różnych wizji świata, zamiast podkreślenia podobieństw częściej owocuje uwidocznieniem różnic. Zatem bez względu na polityczną poprawność, tak silna w filozofii europejskiej idea multikulturowości zawsze pozostanie wiec pobożnym życzeniem. Wystawa skupia się na związkach miedzy władzą, przemocą i religia oraz odwołuje się do różnicy jako źródła konfliktu “a ta różnica czasem widoczna i otwarta, czasem ukryta i zdradziecka, zawsze podobna jest do nienawiści; ta różnica jest często nienawiścią samą”. Oglądając wideo Maji Bajević (Double Boubble, 2001) w pierwszej chwili nie jesteśmy do końca pewni do jakiej kultury czy wyznania odwołują się słowa wypowiedziane przez artystkę: "Kiedy idę do kościoła, zawsze zostawiam swój karabin na zewnątrz. (…) Chodzę do kościoła, gwałcę kobiety." Cytując wypowiedzi mężczyzn Bajević analizuje związek religijnej etyki i podwójnej moralności z pozycja kobiety i przemocą. Dwie niezwykle sensualne fotografie Albana Hajdinaja (June in Albanian Means Month of Cherries, 2002) więcej sugerują, niż mówią wprost. Pod osłoną obrazów przywodzą na myśl malarstwo niderlandzkie i jego martwe natury, kryje się niepokój i lęk. Praca Igora Grubića (Angels with Dirty faces, fotografia + video, 2006) ma charakter dokumentalistyczny i odnosi się do protestu górników z kopalni Kolubara (КОЛУБАРА) w Serbii, którzy poprzez swoje protesty, doprowadzili do obalenia reżimu Slobodana Miloševicia. Praca Huberta Czerepoka (Salvation Islands, instalacja, 2009) to trzy przestrzelone stosy świętych ksiąg: Biblii, Koranu i Tanach. Praca ta dotyka problematyki związanej z upolitycznianiem sfery sacrum: kule tkwią tu –dosłownie i w przenośni - pomiędzy kartami historii.