kontakt o nas intro kronika makulatura archiwalia filmy
20 NAJCIEKAWSZYCH INSTYTUCJI

20 najciekawszych instytucji sztuki współczesnej pod względem programu w 2016 roku:

1. MOCAK w Krakowie – za wystawy na poziomie europejskim, dobrze zaaranżowane i z przesłaniem odnoszącym się do dzisiejszych czasów.

2. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – za niezależność, ambitny program, odwagę w podejmowaniu trudnych, ale ważnych problemów.

3. Muzeum Plakatu w Wilanowie – za ciekawe wystawy, a przede wszystkim za świetnie zaaranżowaną wystawę jubileuszową „Plakat – remediacje” na 25. Międzynarodowym Biennale Plakatu.

4. Muzeum Śląskie w Katowicach – to prężnie działająca instytucja o interesującym programie wystawienniczym, od roku w nowych przestrzeniach wystawienniczych.

6. Galeria Propaganda – zawsze wysoki poziom artystyczny. Choć jest galerią prywatną, to znajduje się wysoko w naszym rankingu wśród uprzywilejowanych pod względem finansowym instytucji publicznych.

7. Galeria Bielska BWA - za  ciekawe wystawy, a przede wszystkim za prezentację własnej kolekcji sztuki współczesnej pokazanej w 2016 roku na wystawie „Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA. Pokaz 4.”.

8. Galeria Działań – za interesujący program o tradycji fluxusowo – konceptualnej.

9. Art Stations Foundation - niestety to był ostatni rok działalności tej ważnej dla kultury polskiej instytucji prywatnej. Ostania wystawa w poznańskim Starym Browarze „Nieczytelność” Marty Smolińskiej została otwarta w lutym 2016 roku.

10. Galeria XX1 w Warszawie – za ciekawe wystawy artystów spoza „układu” takich jak: Tomasz Ciecierski, Jan Rylke, Przemysław Kwiek, Andrzej Dudek- Dürer.

11. Galeria OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury – to prężnie działająca instytucja na peryferiach głównych ośrodków sztuki, współpracująca z niemieckimi placówkami kulturalnymi zza Odry we Frankfurcie.  Można od niej uczyć się dobrosąsiedzkiego współżycia.

12. Galeria Biała. Centrum Kultury w Lublinie - galeria autorska o interesującym programie wystawienniczym.

13. Galeria Narodowa Sztuki „Zachęta” w Warszawie - jako galeria narodowa mogłaby bardziej poszerzyć swoją działalność o twórców sceny polskiej, którzy reprezentują inne opcje artystyczne niż te z kręgu „mainstreamu”.

14. Centrum Sztuki Współczesnej  Łaźnia w Gdańsku - za interesującą wystawę „Zgiń i znów się przemień! Sztuka i nauka jako możliwość domniemania”, będącą kontynuacją projektu prowadzonego od 2011: „Art&Science Meeting”, przedsięwzięcia łączącego sztukę i naukę.

15. Atlas Sztuki w Łodzi – galeria o ciekawym programie na wysokim poziomie artystycznym. W 2016 roku odbyły się tam wystawy: Stefana Gierowskiego, Roberta Rauschenberga czy artystów z kręgu klasyków awangardy polskiej.

16. Galeria Rodriguez – ambitna poznańska galeria działająca od niedawna, w 2016 roku zaprezentowała prace artystów z Polski, Hiszpanii, Korei i Japonii.

17. Galeria Ars Nova w Łodzi – to prężnie działająca galeria komercyjna na wysokim poziomie artystycznym specjalizująca się w malarstwie sztalugowym

18. Galeria Piekary w Poznaniu – przypomina artystów zapomnianych , ale ważnych dla środowiska artystycznego. W 2016 roku można było zapoznać się z twórczością Andrzeja Bereziańskiego.

19. Wspólnie działające Galeria Wizytująca i Supermarket Sztuki – te dwie ważne dla życia artystycznego prywatne instytucje mieszczą się w małej galerii w Warszawie. Ich ambitny program, prezentujący ciekawych artystów, zasługuje na wyróżnienie.

20. Trafostacja Sztuki w Szczecinie - zawsze ciekawe wystawy, jak na przykład cykl „Rzeźbienie (wirtualnych) Rzeczywistości”. Od początku 2017 nastąpi zmiana kierownictwa tej ważnej instytucji dla życia artystycznego Polski.

powrót