kontakt o nas intro kronika makulatura archiwalia filmy
15 NAJCIEKAWSZYCH INSTYTUCJI

15 najciekawszych instytucji sztuki współczesnej pod względem programu w 2017 roku:
1. Galeria Bielska BWA - za  ciekawe wystawy, a przede wszystkim długoletnie organizowanie najważniejszej imprezy prezentującej malarstwo współczesne Biennale Malarstwa Bielska Jesień.


2. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – niezależny i ambitny program. Dwie ważne wystawy: Krystyny Piotrowski  i Łodzi Kaliskiej.


3. MOCAK w Krakowie – za wystawy ciekawe, kontrowersyjne i ważne dla kultury polskiej, takie jak: „Sztuka w sztuce” i wystawa indywidualna dorobku Jonasza Sterna. Zawsze dobrze zaaranżowane.


4. Muzeum Współczesne Wrocław - ciekawa wystawa „Czarna wiosna. Wokół wrocławskiej niezależnej sceny muzycznej lat 80.”, ale i interesujące wystawy artystów młodej generacji; „Sztama” Ewy Axelrad, „Zuchwałość i młodość” Yuli Krivich .


5. Muzeum Śląskie w Katowicach – to instytucja o ambitnym programie wystawienniczym, ale zawsze w kontekście regionu śląskiego. Przywołać tu trzeba wystawę „Zwrotnica. Początki neoawangardy na Górnym Śląsku” i wystawę Mirosława Bałki.


6. Galeria Narodowa Sztuki „Zachęta” w Warszawie – interesujące wystawy, ale jeszcze zbyt hermetyczne. Można bardziej otworzyć się na różnorodność eksponowanej sztuki.


7. Galeria Biała. Centrum Kultury w Lublinie - galeria autorska o interesującym programie wystawienniczym, prezentująca sztukę ambitną, na wysokim poziomie artystycznym. W 2017 roku zorganizowała kilka interesujących wystaw: „Mam to z głowy” , „Polski Las”, „Cudowne lata” Bartosza Kokosińskiego i Pawła Matyszewskiego itd.


8. Centrum Sztuki Współczesnej  Łaźnia w Gdańsku - za interesującą wystawę „Imbalance” kwestionująca nasz dotychczasowy stosunek do Natury. Od wielu lat program galerii jest nastawiony na ukazywanie relacji pomiędzy sztuką i nauką, budujący jej tożsamość wobec innych tego typu instytucji wystawienniczych w Polsce.  


9. Bunkier sztuki – różnorodny program przedstawiający sztukę w  bogactwie jej różnych narracji: „The Trouble with Value”, „Naczynia połączone”.


10. Galeria Arsenał w Białymstoku – program promujący sztukę młodych artystów. Wystawy odnoszące się do fundamentalnych problemów percepcji sztuki, m.in.: „Jest tak, jak się państwu wydaje”. Mogłaby bardziej otworzyć się na różnorodność, a nie prezentować artystów jedynie z „układu”.


11. Galeria OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury – ważny i potrzebny ośrodek graniczny, na obrzeżach kraju, a zarazem nasze okno na świat. Organizator ważnego dla sztuki polskiej „lAbiRyntu”.


12. Galeria Propaganda – galeria promująca młodych artystów, ale i zawsze utrzymująca wysoki poziom artystyczny.


13. Galeria Rodriguez – nadzieja dla Poznania, w którym coraz mniej miejsc do eksponowania sztuki współczesnej. Ambitny program promujący młodych artystów.


14. Galeria XX1 w Warszawie – za program niezależny od „układu”, ale za to ciekawy dobór artystów związanych z uczelniami artystycznymi.


15. Atlas Sztuki w Łodzi – trzeba o tej prywatnej galerii wspomnieć, gdyż  zakończyła w 2017 roku swoją kilkunastoletnią działalność ważną dla Łodzi, jak i kraju
 

powrót